Ekran Başında Çalışanları Göz Yorgunluğu Sorunları ve Çözümleri


Ekran Kaynaklı Göz Yorgunluğu Nedir ?


Yorgun gözler, baş ağrıları, karıncalanan gözler... Göz yorgunluğu, birçok çalışanın günlük alışkanlığı halindedir. Bununla başa çıkmak için Göz tedavisi ve iş yerinizde bazı değişiklikler uygulayabilirsiniz !


Göz Yorgunluğuna Maruz Kalan Kadın

Modern dünyanın giderek daha önemli bir unsuru olan bilgisayarlar, milyonlarca çalışanın günlük yaşamının bir parçası haline geldi. Fakat, ekran karşısında çalışmak görsel rahatsızlıklara beraberinde neden olmaktadır. Peki, gerçekte bu durum ne kadar ciddi ? Fransız Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Jean-Claude Hache cevaplandırdı.


Ekran Başında Durmanın Neden Olduğu Göz Yorgunluğu Rahatsızlıkları Nelerdir ?


Görsel yorgunluk kişinin ekran karşısında geçirdiği süre ile doğru orantılıdır, aynı zamanda kişinin görme kalitesi de bu noktada büyük önem taşır.

Bu hissiyat üç şekilde sonuç verebilir:

Görme yorgunluğu: Bu, zihinsel olarak görme açısından iyi olmama hissi ile en yaygın olgudur . Nadiren keskin görüşte bir azalma olsa da, çoğu zaman iki göz arasındaki dengenin bozulmasından kaynaklıdır. Bu iki göz arasındaki denge bozukluğu, resimleri bulanık veya üst üste görmeye neden olabilmektedir. Bu tip yorgunluk belirtileri, kişi eğer Ametropia(Parelel gelen ışık ışınlarının, retina üzerinde odaklaşamaması) veya Presbit(Yakın nesneleri net görememe) düzeltilmelerini doktor kontrolü ile sağlamamışsa daha sık görülür.

Göz yorgunluğu: kaşıntılı gözler, tahrişler, kuru göz hisleri... Bu karakteristik işaretler, özellikle kötü bir şekilde yaşanmış olan lakrimal sekresyonun(göz yaşı kanallarının sıvı akışının) yetersizliği ile ilgilidir. Normalde, göz açıp kapama sıklığı dakikada 12 ile 20 arasındadır; Göz açıp kapama sırasında, önceki kapama olayından hemen önce göz, yeni bir gözyaşı tabakası oluşmasına izin verir. Fakat, ekran karşısında çalışmak göz açıp kapama sıklığını azaltır ve bu da göz yüzeyinin kurumasına neden olur.

Genel yorgunluk: Ekran başında zaman geçiren kişilerde baş ağrıları sıkça görülür. Bu durum beraberinde, oturma pozisyonuyla ilgili omurilik problemleri de (sırt ağrıları) meydana gelebilmektedir.

Yorgunluk yapılan işin kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple, bir çok araştırma sonucunda okuma ritmi ve bilgiyi bütünleştirme üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Bu parametre, foto-okülograf (veya seyir takibi) sayesinde ölçümlenebilmektedir. Foto-okülograf ile, hareketli bir hedefin izlenmesi sırasında oküler seyir kaydıyla, bakış yönünün ölçülmesine ve analizine dayanmaktadır. Bu sonuç bize şunu kanıtlamaktadır; ekran süresinde geçirilen süre arttıkça verimlilik azalır.


Ekran Başında Çalışanların Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir ?


Göz yorgunluğunu önlemek için, her şeyden önce kişinin uzman bir doktora görünerek, durumuna özel spesifik çözümler geliştirilmelidir: Gözlük, Lens ya da miyop için cerrahi müdahale.
Daha sonra, bazı sağduyulu önlemler alarak çalışma ortamınızı iyileştirebilirsiniz:

Ekran Yansımalarını Göz Ardı Edin: Ekran yansımalarını önlemek için ekranı karartma veya filtre kullanmaktan kaçının. Çünkü, okumanızı zorlaştıracak durumlar orataya koyar.

Görüş alanınızda, pencere veya doğrudan ışığın size geldiği noktalardan kaçının: Bu sayede görmede bulanıklaştırmayı engellersiniz. Işığın, ekrana dik bir açı oluşturduğundan emin olun.

Yansımaları önlemek için güneşlikler veya storlar kullanın.

Konumunuzu, ışığın size dolaylı olarak yansıdığı noktlarda tercih edin (halojen) veya bireysel masa lambası kullanın.

Ara verin ve iş görevleriniz arasında geçişler yapın: 45 dakikalık bir çalışma sonrasında, 5 dakikalığına faaliyetinizi değiştirin veya ekrana bakmaktan kaçının. Uzmanlara göre ise her iki saatte bir 15 dakikalık ara vermeniz gerekir.Meslek Doktorları ve Göz doktorları, Kilit Roller


Bu tür tavsiyeler, göz yorgunluğunuzun genel durumunu iyileştirebilir. Strasbourg'da, Fransız Oftalmoloji Derneği (SFO) kongresi üyesi oftalmolog Dr. Claude Speeg-Schatz tarafından yapılan araştırmada göz yorgunluğu olan 465 hasta üzerinde yapılan bir çalışma sunuldu. Temel tavsiyelere uyarak çalışanların yarısından fazlası durumlarının düzeldiğini gördü.

Diğerlerinde ise, göz yorgunluğunun kalıcı ihtimali üzerinde veya tavsiyelere uyum eksikliğinden veya ergonomik oturma pozisyona uyulmadığından başarısız sonuç verdiği ihtimali üzerinde duruluyor. Sonuçlar, meslek doktorları ve göz doktorları arasında göz yorgunluğuyla etkin bir şekilde mücadele etmek için iyi bir koordinasyona ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır.

Artık araştırmalar sadece ikili parametre göz ve ekran olarak değil, artık yeni üçlü vücut, göz ve ekran parametrelerine dayanmaktadır. Nörobilim uzmanlarının son araştırmalarına göre, duruş pozisyonu ve dolayısıyla bakış yönünün, bilgi algısını etkileyebileceğini vurgulamıştır. Dahası son zamanlarda, ekran karşısında çalışmanın diğer zararlı etkileri vurgulanmaktadır: ön kol, el bileği, işaret parmağı, ve başparmakta kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları artmaktadır.Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et