İhtiyaç Kredisi Hesaplama


Aşağıda Çekmek istediğiniz tüketici veya ihtiyaç kredisinin tutarını, vadesini ve faiz oranını girerek hesaplat butonuna basınız.İhtiyaç Kredisi Nedir ?


İhtiyaç kredileri düşük tutarda ticari amaçlı kullanılmayan, kişilerin bireysel ihtiyaçlarını gidermek üzere kullandıkları kredi türüdür. Günümüzde en çok kullanılan kredi türlerinden biri olan bireysel ihtiyaç kredilerine başvuru şartları bulunur; gelişen teknoloji ile bir çok banka, şubeye gidilmeksizin belge sunulmasına ihtiyaç kalmaksızın mobil bankacılık, internet bankacılık sistemleri üzerinden kişilere ihtiyaç kredisi verebilmektedir.


İhtiyaç Kredisine başvuru şartları nelerdir?


İhtiyaç kredisi başvurusu için öncelikle 18 yaşı şartını gerçekleştirmek gerekmektedir.
Başvuruyu yapan kişinin, aktif olarak çalıştığı iş yerinden gelir belgesi sunmakla yükümlüdür; özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu, imza sirküleri olabilir.
Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gerekemtedir.
Daha önceki kredi veya kredi kartlarını düzenli olarak ödemiş olması gerekmektedir.
Başvuruyu yapan kişinin mali sicilinin temiz olması; TCMB istihbaratında sorun olmaması ve haciz kaydının bulunmaması gibi durumlarında gerçeklemiş olması gerekmektedir.
İnternet veya mobil bankacılık üzerinden bireysel ihtiyaç kredisine başvuran kişilerin, bireysel Findeks raporları göz önüne bulundurulur.


Findeks raporu nedir ?


Findeks, finansal sektördeki çek, senet, kredi, kredi kartı gibi finansal ödemelerinizi gerçekleştirdiğiniz ve bu kayıtların tutulduğu bir platformdur. Bu kayıtlar doğrultusunda oluşturulan Findeks raporu ile bir derecelendirmeye sahip olursunuz. Bankalar ise, bu derecelendirmeye göre sizin ödeme gücünüzü inceler ve size bu doğrultuda kredi vermektedir. Kendi findeks raporunuzu küçük bir bedel karşılığında satın alabilirsiniz. Başlıca bu raporda ve bankaların dikkate aldığı kriterler aşağıdaki gibidir;
100000001 - Kredi kartı, kredi gibi finansal borçlarınızının geri ödemelerinde bir gecikme olup olmadığı,
- Gecikmelerin geçte olsa ödenip ödenmediği,
- Ödenmemiş bir borç söz konusu ise, kaç aydır ödenmediği 1, 2, 3, 4, 5 veya 6 aydır gibi,
- Banka hesap/hesapları idari Takibe alınıp alınmadığı,
- Banka hesap/hesapları kanuni takibe alınıp alınmadığı.


En fazla ne kadar ihtiyaç kredisi alınabilir?


Alabileceğiniz ihtiyaç kredisi, başvuru yapan kişinin finansal durum ve ödeme gücüne göre bankadan bankaya değişebilmektedir. Bu limit, 100.000 TL'ye kadar çıkabilmektedir.


İhtiyaç kredisi hangi vadelerde geri ödenebilir?


Türkiye genelinde en az 3 ay en fazla ise 60 ayda ihtiyaç kredinizi geri ödeyebilirsiniz.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et