Konut Kredisi Hesaplama


Aşağıda Çekmek istediğiniz konut kredisinin tutarını, vadesini ve faiz oranını girerek hesaplat butonuna basınız.Konut Kredisi Nedir ?


Konut kredisi, konutun bankaya teminat adı altında ipotek verilerek, karşılığında konut satın alımı için alınan kredi türüdür.


Konut Kredisine başvuru şartları nelerdir?


1. Satın alınacak konutun tapu fotokopisi gereklidir. Satın alacağınız kişiden tapuya ait bir fotokopi talep etmeniz gerekmektedir.
2. Nüfus cüzdanı fotokopisi teslim edilmelidir.
3. Gelir belgesi beyan edilmelidir; Ücretliler için: Son aya ait maaş bordrosu ve fotokopisi,
Serbest Meslek Sahipleri için (işverenler için): Son vergi levhası ve fotokopisi,
Emekliler için: Maaş cüzdanlarının fotokopisi,
varsa konut kredisini çekecek şahsın adına kira kontratları ve diğer gelir belgeleri.
4. Son 3 ay içerisinde alınmış ikametgah belgesi veya son 3 ay içerisinde şahsın düzenlenmiş elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası aslı veya fotokopisi.
5. Konut Kredisi başvuru formu doldurulması gerekmektedir.


Konut kredisi kimlere kolayca verilir?


Bankalar, sizden talep ettikleri belgeler dışında bazı finans kurumlarının veri tabanlarında adınıza ait istatistiki bilgiler toplamaktadır. Bu istatistikler, sizlerin önceki ve aktif olarak kullandığınız kredi veya kredi kartlarını düzenli ödeme sıklığını takip etmektedir. Ayrıca, tüzel kişiler için çek ödeme düzenliliği ve faktoring şirketlerden çekilen kredilerde takip edilmektedir. Bu veriler sayesinde, sizin çekilecek konut kredisini düzenli ödeme gücünüz ölçülür.
Başvuruyu yapan kişinin mali sicilinin temiz olması; TCMB istihbaratında sorun olmaması ve haciz kaydının bulunmaması gibi durumlarında gerçeklemiş olması gerekmektedir.
Kendi bireysel veya tüzel kişi Findeks raporunuzu düşük bir fiyat ile satın alarak, bir fikir sahibi olabilirsiniz.


Findeks raporu nedir ?


Findeks, finansal sektördeki çek, senet, kredi, kredi kartı gibi finansal ödemelerinizi gerçekleştirdiğiniz ve bu kayıtların tutulduğu bir platformdur. Bu kayıtlar doğrultusunda oluşturulan Findeks raporu ile bir derecelendirmeye sahip olursunuz. Bankalar ise, bu derecelendirmeye göre sizin ödeme gücünüzü inceler ve size bu doğrultuda kredi vermektedir. Kendi bireysel veya tüzel kişi findeks raporunuzu küçük bir bedel karşılığında satın alabilirsiniz.


En fazla ne kadar konut kredisi alınabilir?


Alabileceğiniz konut kredisi, başvuru yapan kişinin finansal durum ve ödeme gücüne göre bankadan bankaya değişebilmektedir. Bu limit, söz konusu konutun ekspertiz değerinin %80'ine kadar çıkabilir.


Topraktan aldığım daireye kredi çekebilir miyim?


Topraktan veya kaba inşaat aşamasından aldığınız bir konut için kredi çekebilmeniz mümkün değildir. Bu gibi durumlarda, müteahhit firma ile belli bir peşinata anlaşarak, inşaatın kredi çekilebilir aşamaya geldiğinde kalan ödemeyi yapabileceğiniz bir taahhüt veya sözleşme imzalamanız mümkün olabilir.
Bankalar, söz konusu konutun %80 tamamlanma aşamasına geldiğinde konut kredisi vermektedirler. %80 aşaması; konutun çelik kapı montajının tamamlanması, ıslak hacimlerin seramik işlerinin tamamlanmış olması, doğrama / pencere montajının tamamlanmış olması aşamasıdır.


Kredi yeniden yapılandırma (refinansman) nedir?


Refinansman, daha önce kullandığınız bir krediyi daha avantajlı faiz oranları ve ödeme planı ile başka bir banka veya aynı bankadan yeni bir kredi kullanarak kapatılmasıdır. Refinansman sayesinde tüketici, mevcut kredisini daha iyi bir ödeme planı ile düşük maliyetli yapılandırmış olur.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et