2019 Konut İnşaat Maliyeti Hesaplama


Aşağıda hesaplamak istediğiniz konut projesine ait dönemi ve konut tipini seçtikten sonra inşaat alanını belirterek hesaplat butonuna basınız.İnşaat Maliyet Hesaplama Nasıl Olur ?


Her yıl başında, resmi gazetede yayınlanan Bakanlar kurulu tarafından, o sene için ön görülen yaklaşık yapı malzeme ve işçilik fiyatlandırmasına göre inşaat maliyeti hesaplanır. Bu ön görülen fiyatlandırmalar metrekare bazında verilir.


İnşaat Maliyetleri Neye Göre Farklılıklar Gösterir ?


İnşaat maliyetleri, yapının fiziksel özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Yapının kat yüksekliği arttıkça, birim metrekare maliyeti artar. Çünkü, kullanılacak olan temel betonu, demir ve kolon sayı ile kalınlığı artacağı gibi maliyetlerde de aynı oranda artış olacaktır.

Ucu açık olan maliyet hesaplamaları, tasarım ve malzeme kalitesine göre artar veya düşer. Örneğin, apartman giriş tavanı için tercih edeceğiniz alçıpan ve spot-led ışıklandırma maliyeti 1.500 ₺'lik bir maliyet olabileceği gibi, ahşap dekoratif led ışıklandırmalı bir tavan 5.000 ₺ tutabilir.


100 m2 inşaat Maliyeti Ne Kadardır ?


100m2 inşaat maliyeti, yapının kalitesi ve yüksekliğine göre değişkenlik gösterir. Yukarıda, hesaplama aracımızla farklı yüksekliklerde yapılacak bir bina için, 100 m2'lik inşaat maliyetinin ne kadar olabileceğini ön görebilirsiniz.


2019 Yılında Ne Kadarlık Bir Maliyet Artışı Olmuştur ?


2019 yılında, 2018 yılına kıyasla inşaat maliyetlerinde ortalama %23'lük bir artış gözlemlenmiştir. Ne yazık ki, bu maliyet artışını müteahhitler daire satışlarına bırakın yansıtmayı, sabit tutmalarına rağmen satış yapamamaktadırlar.

Piyasada, sadece inşaat değil genel anlamda, kurdaki artıştan, ekonominin sabit dengede güven sağlayamaması, bir çok hammadenin ithal ediliyor olmasından, piyasada dönmesi gereken nakdin mevduat hesaplarında cazip faizlerle bloke olmasından ve bunun gibi sayabileceğimiz bir çok zincir sebepten dolayı kararsızlıklar, endişeler hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımcılarını beklemeye zorlamaktadır. Dolayısıyla, piyasa nakit döngüsünü kırmaktadır.

Açıkçası, bugünün şartlarında nakit sahibi kişilerin uygun fiyata alabilecekleri daireler, piyasa açıldığında (2022-2023 olarak ön görmekteyim) inşaat maliyetlerindeki artışların dairelere yansıtılacağını göz önünde bulundurursak, piyasa açıldığında mevduat faizlerinin kendilerine getireceği kârdan daha fazla gelir elde edeceklerdir.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et