Logo
Karanlık Modu  

İcra/Dava Dosyası Yasal Faizi Hesaplama


Aşağıda hesaplamak istediğiniz dava/icra dosyası yasal faizine ait ana para tutarını, faiz başlangıç-bitiş tarihini ve oranını belirleyerek hesaplat butonuna basınız.İcra/Dava Dosyası Yasal Faizi Nedir ?


İcra takibi veya konusu para olan dava dosyası açıldığı tarihten itibaren sonuçlandığı süreye kadar, anaparaya uygulanan yasal faiz oranıdır.


Yasal Faiz Hesaplama Nasıl Olur ?


Söz konusu dosyaya ait açıldığı tarihten ödendiği tarihe kadar geçen gün sayısı hesaplanır. Geçen gün sayısının yıllık gün sayısına bölünmesiyle yasal faizin uygulanacağı gün sayısı belirlenir. Bu sayı ile daha sonra, anapara tutarı ve yasal faiz oranı çarpımı yapılarak elde edilen tutardır.


Yasal Faiz Ödenmesi zorunlu mudur ?


Dosyaya uygulanan yasal faizi, prosedürleri doğrultusunda sonuçlandığında ödemekle yükümlüsünüz. Fakat, daha çok icra dosyalarında, karşı taraf ile görüşmeleriniz doğrultusunda anlaşma sağlayabilirsiniz; takibi veya davayı geri çekmesini talep ederek pazarlık payı olarak yasal faizi almamasını veya vekalet ücretinde indirim yapmasını vs. isteyebilirsiniz.


Mahkeme Dosyası Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır ?


Mahkeme dosyası faiz hesaplama, yasal bir süreç olarak tanımlanabilir. Mahkeme tarafından verilen hukuki kararlar üzerinden borçlar için belirli bir faiz oranı üzerinden hesaplama yapılır. Bu faiz oranı, mahkeme kararına göre belirlenir ve yasal olarak belirlenmiş faiz oranları üzerinden hesaplanır.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et