Logo
Karanlık Modu  

İdeal Kilo Hesaplama


Aşağıda, ideal kilosunu hesaplamak istediğiniz kişinin erkek veya kadın olduğunu belirttikten sonra yaş, boy ve vücut yapısını belirterek hesaplat butonuna basınız.İdeal Kilo Nedir ?


İdeal kilo, kişinin fiziki özelliklerini baz alarak hesaplanan sağlıklı kilosudur.


İdeal Kilo Aralığı Nedir ?


Ideal kilo ağırlığı, kişinin boyu, yaşı, cinsiyeti, vücut yapısı ve aktivite seviyesi gibi birçok faktöre dayanarak belirlenir. Genel olarak, bir kişinin ideal kilo ağırlığı, vücut yağ oranının normal sınırlar içinde olmasıyla elde edilir. Bununla birlikte, her kişinin ideal kilo ağırlığı farklıdır ve kişisel ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.

Örneğin, 170cm boyunda bir kişi için sağlıklı ağırlık 54 - 72kg arasında olabilir. Aradaki fark oldukça fazla olmasının nedeni, kişinin vücut yapısnın önemli bir faktör olmasından kaynaklanmaktadır.


İdeal Kilo Hesaplama Formülleri Nelerdir ?


Creff'e Göre Hesaplama Formülü


Creff'e göre hesaplanan ideal kilo formülü, kişinin boy, yaş ve fiziki durumu parametrelerini göz önüne alarak hesaplar. Kişinin fiziki durumuna en uygun hesaplama biçimidir.


Peck'e Göre Hesaplama Formülü


Peck'e göre hesaplanan ideal kilo formülü, kişinin cinsiyet, yaş ve boy parametrelerini göz önüne alarak hesaplar. Oldukça derin araştırmalara dayanan bu formül, spesifik ölçümler verir.


Lorentz ve Devine'e Göre Hesaplama Formülleri


Lorentz ve Devine'e göre hesaplanan ideal kilo formülleri, eğer kişinin cinsiyet ve boy parametrelerini göz önüne alarak farklı hesaplamalar yapmaktadır. Genel hesaplama formülleri olarak bilinirler. 18-65 yaş arası kişiler için geçerli olan formüller, hamile bayan ve sporcu kişiler için geçerli değildir. Aynı zamanda, şişmanlık derecesine gelmeden önceki kilonuzun sınırını berlileyici sonuçlar verirler.


Dünya Sağlık Örgütüne Göre Vücut Kitle İndeksi Kriterim Nedir ?


Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre belirlenen dünya standartları normalarında Vücut Kitle İndeksi Hesaplama yabilirsiniz.
Ayrıca, Yağ Kitle İndeksi Hesaplamaarak vücudunuzdaki yağ oranınızı öğrenebilirsiniz.


İdeal Kilo Hesaplamaları Güvenilir midir ?


İdeal kilonuz hakkında gerçek bir tahmin yapmak için bir doktorun veya diyetisyenin kişiselleştirilmiş analizini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu tür teorik hesaplamalar, doktor veya diyetisyen ile yapılan konsültasyonun yerini alamaz. Bu sonuçlar size ne tıbbi ne de kişisel bir takdir sunmaz. Asıl olay, her şeyden önce kendinizi formda ve iyi hissetmenizde saklıdır !
Aşırı şişmanlık veya zayıflık durumlarında, sağlığınızı ilgilendiren hayati durumları göz ardı etmeyin. Bu durumu mutlaka kontrol altına almak üzere bir diyetisyene veya uzman bir doktora görünün. Aksi takdirde, bu yaşam standardınızı etkileyebilir aynı zamanda uzun sağlıklı yaşamınızı tehlikeye sokabilir.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et