Logo
Karanlık Modu  

Kredi Dosya Masrafı Hesaplama


Aşağıda hesaplamak istediğiniz kredi dosya masrafına ait kredi tutarını girerek hesaplat butonuna basınız.Dosya Masrafı Nedir ?


Dosya masrafı, 2014 yılında yürürlüğe giren Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği ile, çekilen kredi tutarının en fazla binde 5'i kadar alınabilen bir ücrettir.


Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır ?


Kredi Dosya masrafı, kredi tutarınızın 0,005 ile çarpımı sonucunda elde eldilir. Örneğin, 100.000 TL'lik bir kredinin dosya masrafı 100.000 x 0,005 = 500 TL'dir.


Kredi dosya masrafı dışında başka masraf çıkar mı ?


Kredi çektiğiniz finansal kurum, kredi kullanımı esnasında dosya masrafına ek olarak ayrıca sigorta, ipotek ve ekspertiz masrafı gibi ücretler talep edebilir. Bu ücretler, finans kurumunun anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerine, ekspertiz firmalarına vs. aktarılmak üzere tahsil edilmektedir.


Kredi dosya masrafı iadesi için yapılması gerekenler nedir?


Kredi dosya masrafı iadesi için öncelikle kredi çekilen kuruluştan, bu masrafı gösteren bir belge; bir ödeme planı veya dekont şeklinde, edinilmesi gerekmektedir.
Bankadan alınmış olan belgede belirtilen tutar, dosya masrafı iadesi dilekçesi ile birlikte 3 bin TL’nin altında ise Tüketici Hakem Heyetine, 3 bin TL’nin üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurularak dosya masrafı iadesi talep edilmelidir.
Söz konusu Tüketici Hakem heyetine başvuru herhangi ücrete tabi değildir, ancak mahkemeye başvurulduğunda giderler mahkemeye ödenir ve dava sonucunda, kazanılması durumunda karşı taraftan tahsil edilir.


Dosya masrafı iade davası ne kadar sürede sonuçlanır?


Dosya masrafı iadesi için başvuru yaptıktan sonra Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemelerinin kararı heyetlerin yoğunluğuna göre 3 aya varan sürelere kadar sonuçlanır.


Dosya masrafı iade davası lehime sonuçlandı, ne yapmam gerek?


Dosya masrafı iadesi için yapılan başvuru sonuçlandıktan sonra karar belgesi ile beraber bankaya gidilerek masrafın geri alınması için başvurulması gerekmektedir. Banka size başvuru yaptığınız tarihten en geç 7 gün sonra dosya masrafınızı iade edecektir.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et