Logo
Karanlık Modu  

2021 Asgari Geçim İndirimi(AGİ) Hesaplama


Hesaplamak istediğiniz Asgari Geçim İndirimi dönemini, çocuk sayısını, medeni durumunuzu ve eşinizin çalışıp çalışmadığını belirterek hesaplat butonuna basınız.Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nedir ?


AGİ, açılımı itibari ile "Asgari Geçim İndirimi" demektir. Çalışanın asgari geçimini sağlayacağı bölümünün, gelirinden düşürülerek, vergiden muaf bırakılan tutarın çalışana verilmesidir. Çalışan kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sayısı arttıkça bu indirimden daha yüksek oranda yararlanabilir.


Asgari Geçim İndirimi devlet mi işveren mi öder ?


İşveren tarafından normal şartlarda develete ödenmesi gereken verginin, devlete ödenemyerek, işçiye yapılması gereken bir ödemedir.


2021 Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır ?


Asgari geçim indirimi hesaplanırken, çalışanın medeni durumuna göre aşağıdaki oranlar toplanır;
- Çalışanın kendisi için % 50 (Evli veya Bekâr),
- Evli ise, çalışmayan ve geliri olmayan eşi için % 10,

Evli ve Eşi çalışmayanlar için,
- 1. çocuk için %7.5,
- 2. çocuk için %7.5,
- 3 ve sonraki çocuklar için %10,

Evli ve eşi çalışanlar için,
- 1. çocuk için %7.5,
- 2. çocuk için %7.5,
- 3. çocuk için %10,
- 4. çocuk için %5,
- 5 ve sonraki çocuklar için %5,

Not: Çocuk sayısına ek olarak, çalışanın bakmakla yükümlü olduğu; nafaka verilen, evlat edinilen çocuklar da dâhil edilmelidir. Çalışanın çocukları ve bakmakla yükümlü olduğu çocukların 18 yaşını doldurmamış veya eğitim görmeye devam etmekte olup 25 yaşını doldurmamış olması gerekmetedir.
Hesapladığınız toplam oranı, takvim yılının başındaki yıllık brüt asgari ücret ile çarparsanız Yıllık AGİ Tutarını bulursunuz. Bu değeri, 12 ile böldüğünüzde ise Aylık AGİ Tutarını hesaplayabilirsiniz.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et