Logo
Karanlık Modu  

2022 TüvTürk Araç Muayene Ücreti Hesaplama


Muayene ücretini öğrenmek istediğiniz aracınızın sınıfını belirterek, varsa muayene geçerlilik tarihinden sonraki gecikmiş süreyi seçerek hesaplat butonuna basınız.2022 TüvTürk Araç Muayene Ücreti Nasıl Hesaplanır ?


Devlet taşıt türüne göre, her yıl bir tarife belirler. Bu tarifeye göre hesaplamalar yapılmakta olup, varsa muayene geçerlilik tarihini geçirmiş araçlar için gecikme zammı uygulanır.


2022 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar ?


Araç sınıfına göre KDV dahil 2022 araç muayene ücretleri aşağıdaki gibidir;
- Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için; 685,58 ₺
- Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork için; 507,40 ₺
- Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet, motorlu bisiklet için; 258,42 ₺


Araç Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar ?


Son muayene geçerlilik tarihinden itibaren, her geçen ay için gecikme bedeli ana ücretin %5'i kadardır. Örneğin, 2 ay muayene tarihini gecirmiş bir otomobil için gecikme cezası 507,40 x %5 x 2 (ay)= 50,74 ₺ 'dir. Yani toplamda, 507,40 + 50,74 = 558,14 ₺.


Araç Muayenesinde Ruhsat Sahibi Gerekli mi ?


Araç muayenesine ruhsat sahibi dışında başka birinin gitmesi mümkündür. Fakat, ruhsat sahibi veya başka bir kişi aynı ayda 2 farklı aracın muayenesine gidemez. Aynı kişi, aynı aracın muayene tekrarına gidebilir fakat iki farklı araç için, aynı ayda 2 kez istasyona gidemez.


Araç Muayene Ücreti Kredi Kartı İle Ödenebilir mi ?


TüvTürk araç muayene istasyonlarında kredi kartı geçerli değildir. Yalnızca, nakit ödeme yapılmaktadır. Bu sebeple, araç muayene randevu tarihi istasyona gitmeden önce yanınızda nakit bulundurmanız gerekmektedir.


Araç Muayene Ücreti Dışında Ücret Ödenir mi ?


Araç muayene ücreti dışında, aracınıza "Egzost Emisyonu Pulu" almanız gerekmektedir. Egzost emisyon pulunu, TüvTürk istasyonlarından randevu saatinden hemen önce, yine aynı istasyonda alabilirsiniz. Ya da, bir kaç gün önceden, bu pulu özel firmalardan temin edebilirsiniz. Egzost emisyon pulu KDV dahil 110 ₺'dir.


Araç Muayene Tekrarı Ücretli midir ?


Hafif veya ağır kusurlu olarak muayeneden kalan araçlar için, 1 aya kadar muayene tekrarına gitmeleri durumunda ücret ödenmesine gerek yoktur.


Muayenede Hafif Kusurlu Araçla Trafiğe Çıkılabilir mi ?


Muayeneden kaldığınız tarihten, muayene tekrarı son geçerlilik tarihi olan 1 aya kadar trafiğe çıkabilirsiniz. Bu durumda trafik polisi veya jandarma cezai işlem uygulamaz.

Muayenede Ağır Kusurlu Araçla Trafiğe Çıkılabilir mi ?


Muayeneden kaldığınız tarihten, muayene tekrarı son geçerlilik tarihi olan 1 aya kadar trafiğe ancak aracınızın kusurlarını tamir ettirmek için çıkartabilirsiniz. Aksi durumda trafik polisi veya jandarma cezai işlem uygulabilmektedir.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et