Logo
Karanlık Modu  

Gebelikte Bebek Boyu ve Kilo Hesaplama


Gebelik süresi boyunca, bebeğiniz haftalık kilo ve boyunu hesaplamak için annenin son adet tarihini girerek hesaplat butonuna basınız.Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Nedir ?


Anne adayları için, ultrasonda bebeğin ağırlık ve kilo tahminini öğrenmek doğacak bebeğin biraz daha iyi hayal edilmesini sağlar. Doktorlar için bu veriler, hamilelik sürecinin takibi ve doğumun şeklini planlamak için gereklidir.


Aylık Bebek Kilosu ve Boyu Nedir ?


1 aylık bebek kilosu 1 gramdan az Bebeğiniz susam tanesi büyüklüğünde
2 aylık bebek kilosu 2 gram Bebeğiniz üzüm büyüklüğünde
3 aylık bebek kilosu 23 gram Bebeğiniz limon büyüklüğünde
4 aylık bebek kilosu 190 gram Bebeğiniz nar büyüklüğünde
4.5 aylık bebek kilosu 300 gram Bebeğiniz muz büyüklüğünde
5 aylık bebek kilosu 430 gram Bebeğiniz kabak büyüklüğünde
6 aylık bebek kilosu 760 gram Bebeğiniz enginar büyüklüğünde
7 aylık bebek kilosu 1.3 kg Bebeğiniz marul büyüklüğünde
8 aylık bebek kilosu 2.38 kg Bebeğiniz pazı büyüklüğünde
9 aylık bebek kilosu 3.28 kg Bebeğiniz küçük karpuz büyüklüğünde
9 ay 10 günlük bebek kilosu 3.46 kg Bebeğiniz karpuz büyüklüğünde

Gebelik Takvimi : Bebeğiniz Hakkında Daha Çok Bilgi


Sitemizin Hafta Hafta Gebelik Takvimi sayesinde gebelik haftanızı seçerek söz konusu haftaya ait küçük meleğinizin gelişimini, annenin hamilelik sürecine nasıl tepki verdiği gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.


Gebelikte Bebeğin Boy ve Kilosu Nasıl Hesaplanır ?


Anne karnındaki bebeğin (fetalin) ultrasonda biyometrik ölçüm parametlerini kullanarak, fetal ağırlık ve boy tahmininde bulunulur. Söz konusu ölçümler, ikinci ultrason sırasında (22. haftaya doğru) ve üçüncü ultrason sırasında (32. haftaya doğru) yapılır. Doktor, fetalin farklı böglerinde ölçüm yaparak, bebeğin ağırlığı ve boyu hakkında tahminde bulunur. Söz konusu ölçüm için kullanılan parametreler;
Baş çevresi ölçümü; ingilizcede Head Circumference kısalatması HC olarak ultrason sonuçlarında belirtilir,
Başın iki yanında yer alan ve parietal kemik adı verilen kemikler arasındaki mesafenin ölçümü; ingilizcede Biparietal Perimeter kısaltması BIP olarak ultrason sonuçlarında belirtilir,
Karın çevresi Ölçümü; İngilizcede Abdominal Circumference kısaltması AC olarak ultrason sonuçlarında belirtilir,
Uyluk kemiği uzunluk ölçümü; Femoral Diaphysis Length kısaltması FDL olarak ultrason sonuçlarında belirtilir.
Bu dört biyometrik parametre, milimetre cinsinden ölçeklendirilerek daha sonra gram cinsinden fetal ağırlık ve milimetre cinsinden fetal uzunluk tahminini eldilir. Bu matematiksel hesaplamaları yapan, fetal ultrason makinesidir. Bu hesaplama için yaklaşık 20 farklı matematiksel formül vardır. Her ultrason makinesi kendi özgü bir ölçüm gerçekleştirmektedir.


Hesaplat.net ile Yapılan Bebek Boy ve Kilo Hesaplaması Güvenilir mi ?


Hesplat.net, Türkiye standartlarında hamilelik süresi boyunca bir kadının, bebeğine ait boy ve kilo bilgilerini sunar. Bu bilgiler, kişiden kişiye farklılıklar gösterebileceğini unutmayın. Bebeğin sağlıklı gelişimi kadının, gebelik süresi boyunca beslenmesi ile doğru orantılıdır. Bebeğin kilo alması ve aynı zamanda kadının formunu koruması mümkündür. Gebelikte Yasak Yiyecekler yazımızda, anne ve bebeğin sağlığı için uzak durması gereken besinler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Ultrason ile Yapılan Ölçümler Ne Kadar Güvenilir ?


Ultrasonda elde edilen sonuç, her şeyden önce bir tahmindir. Çoğu biyometrik ölçüm formülleri, 2.5 kilo ila 4 kilo arasında doğan bebekler için doğrulanmştır; yalnızca %6.4 ila %10.7 hata payı vardır. Ölçüm cihazlarının, 2.5 kilo altında ve 4 kilo üstünde doğan bebekler için, hata payı %10'unun çok üstüne çıkmakla beraber yanılma olasılığı fazladır.
Anne adayının obez olması veya az sıvı tüketiyor olması da yapılan ölçümlerde hata payını yükselten faktörlerdir.


Gebelikte Yasak Yiyecekler Nelerdir ?


Sitemizin Gebelikte Yasak Yiyecekler yazısını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et