Logo
Karanlık Modu  

Hamilelikte İlişkiye Girmek


Bildiğiniz üzere hamilelikte sevişmek biraz daha karmşaktır. Çiftlerin %50'si 9 aylık hamilelik sürecinde ilişkiye girmeyi bırakır. Ancak, anne ve bebeğin sağlığı engel olmadığı sürece ilişkiye girmekte sakınca yoktur. Bebek gelmeden kalan son aylarınızda bu fırsattan yararlanmak çok önemlidir. Hamilelikte ilişkiye girmeyi sürdüren çiftlerin daha mutlu oldukları, hamilelik sürecini daha kolay atlattıkları ve doğuma daha hazır oldukları gözlemlenmiştir. Hamilelik süresi boyunca ilişkiye girmeyi tamamen kesmediyseniz, doğumdan sonra tekrar cinsel ilişkiye girmeniz de kolaylaşacaktır.


Hamileikte İlişkiye Kaçıncı Aya Kadar Girilebilir ?


Gebeliğin İlk 3 Ayında

Hamileliğin ilk üç ayında fetüs belirgin değildir ve anne karnı çok çıkmamıştır. Bu noktada, cinsel ilişki normaldir. Sadece kadının libidosundaki düşüş cinsel arzuyu yavaşlatabilir. Ancak ne bebek ne anne ne de baba için risk yoktur !


Hamileliğin 3 ila 6 Ayları Arası

İkinci üç aylık dönemden itibaren, anne karnı biraz daha çıkacağından erkeğin karna yaslandığı pozisyonlardan kaçınmak gerekir. Düz ilişkiye girme pozisyonu terk edilmelidir. Bunun yerine kadının sırtı dönük pozisyonlar, erkeğin ayakta duracağı pozisyonlar ve çiftlerin oturma şeklinde duracakları pozisyonlarda ilişkiye girmek daha sağlıklı olacaktır. Kadının karnının ağırlığını hissetmeye başladığı ve kadının hamilelikten dolayı çekingenlik yaşadığı bir durum ortaya koyabilir.
Uyarı: Bu evrede vibratör kullanımı kesinlikle önerilmez.


Hamileliğin 6. Ayından Doğuma Kadar Geçen Aylarda

Hamilelik 6 ayı aştığında, anne karnının büyüklüğü engel olabilir. Kadın, bebeğin ağırlığını ciddi anlamda hissediyordur. Cinsel ilişki tavsiye edilmez hale gelmiş olsa dahi, erkeğin altta yattığı ve kadının oturarak üstte bulunduğu pozisyonlar bu aşamada en uygun olanıdır. Bununla birlikte kadın, vücudunun verdiği tepkilere duyarlı olmalıdır; İlişki sırasında, kadın kasılmaların tetiklenebileceğini hissediyorsa penetrasyona izin vermemelidir.


Hamileikte İlişki Pozisyonları Nelerdir ?

Hamilelikte tüm pozisyonlar uygun olmayabilir; Anne karnı ne kadar büyürse, cinsel aktiviteye bir o kadar adapte olmanız gerekecektir. Daha önce hiç uygulamadığınız veya hiç uygulanmayan pozisyonlara başvurmanız gerekebilir.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et