Logo
Karanlık Modu  

Hamilelikte İshal


Hamilelik denildiğinde akla ilk gelen bulantıdır. Ancak bazı hamile kadınlar için en rahatsız edici olan durum ishaldir. Neyden kaynaklı bu durum ortaya çıkar ? Nasıl kontrol altına alınmalıdır ?

Hamilelikte ishal en sık rastlanan rahatsızlıklarından biridir. Bunun yanı sıra, ayrıca bulantı veya kabızlık hamile kadının geçici olarak maruz kaldığı rahatsızlıklardandır. Bu gibi durumlar günlük hayatta işkenceye dönüşür. Hormonlar bu rahatsız edici rahatsızlıklardaki faktörlerden biridir, ancak ishalin çeşitli nedenleri olabilir ve bunları spesifik müdahaleler ile tedavi etmek gerekir. Bu konuyu detaylıca ele alalım.


Hamilelikte ishal

Hamileyim, İshalim var : Neden ?


Hamileliğin ilk haftalarında


İshal, hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Bulantı ve kusmadan dolayı yiyecekler mideye sağlıklı bir şekilde ulaşmamaktadır. Sonuç: Yiyeceklerin kötü ayrışması ishale neden olur.


Hamileliğin son haftalarında


Üçüncü trimesterde ishal varsa, bebeğiniz muhtemelen suçlanacak kişidir (onu suçlamamak istemesek bile). Mide, bebeğin uyguladığı baskı nedeniyle yiyecekleri kabul etmek için mücadele verir. Buda ishal ile sonuçlanır.


Diğer Nedenler


Stres : evet, bağırsaklarımız endişelerimize karşı çok hassas olabilir ! Hamilelikte stres dönemleri de sıkça rastlanan bir durumdur.


Beslenme : Benzer öğünler, yağ veya lif açısından çok zengin öğünler... Beslenme alışkanlığınız ishalin ana nedeni olabilir. Birkaç gün hafif ve dengeli beslenirseniz her şey yoluna girecektir.


Enfeksiyon veya zehirlenme : Hamile kadınlarda çok yaygın olan Salmonella ve listeria gibi bakterilere karşı bağışıklığınız zayıftır. Kesin teşhis için doktora görünmelisiniz.


Hamilelikte İshal : Nasıl Tedavi Edilir ?


Kocakadın ishal Çözümleri ve Doktor konsültasyonu ? Ne Yapmalı ?


1) Sıvı Tüketin


Hamileyken ishal (mide bulantısında olduğu gibi) bebeği doğrudan etkilemez. Diğer yandan, sıvı kaybı sebebine dayalı bir ishal durumu söz konusu ise fetüs için risk oluşturabilir. Bu yüzden, vücudun su kaybını telafi etmek üzere, çok fazla sıvı tüketmelisiniz.


2) Öğünlerinizi Düzenleyin


Sindirim problemleri yaşıyorsanız, beslenmenize dikkat etmek önemlidir. İshal durumunda, katı ve küçük porsiyonlar yemelisiniz :

Pirinç lapası, iki çay fincanı su ve yarım tatlı kaşığı tuzun haşlanmasıyla hazırlanan pirinç lapası yiyebilirsiniz.
Kabuksuz Elma yemeyi tercih edebilirsiniz.
Ayrıca: haşlanmış patates, küçük miktarlarda ezilmiş muzlar veya kızarmış ekmek yiyebilirsiniz.
Kaçınılması gerekenler : baharatlı yemekler, Kızarmış ve/veya yağlı yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin.


3) Doktorunuza Danışın


Hamileyken, doktorunuzun tavsiyesi dışında ishal için ilaç kullanamazsınız. Eğer ki, kocakadın yöntemleri ve bol sıvı tüketmek ishalinize çözüm olmadıysa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Eğer ishaliniz beraberinde yüksek ateş olur veya dışkınızda kana rastlarsanız, kendinizi iyileştirmeye çalışmayın ve ilk fırsatta doktora gidin. Aslında, söz konusu bu belirtiler, paraziter, enfeksiyonlar veya yiyecek zehirlenmeleri ile eş anlamlı olabilir. Hangi tedavinin sizin için en uygun olduğunu belirlemek için bir dışkı ve/veya kan testi yaptırmanız hastalığın belirlenmesi adına en doğru yol olacaktır.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et