Logo
Karanlık Modu  

2023 Tapu Harcı Hesaplama


Aşağıda tapu hesaplama aracını kullanarak, konut veya iş yerinin tapuda göstereceğiniz satış değerini girerek hesaplat butonuna basınız.Tapu Harcı Nedir ?


Tapu harcı, gayrimenkul alım–satım işlemleri sırasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmetlerinin bedelidir. Tapu harcı yatırılmadığı taktirde tapu işlemleri gerçekleştirilemez.


Tapu harcını kimler öder?


Hem alıcı hem de satıcının sorumlu olduğu bir bedeldir. Fakat ülkemizde, bu harcı genellikle alıcı öder.


Taşınmaz satışı başvurusu nasıl yapılır?


Tapuya satıcı ve alıcı, kimlikleri, fotoğrafları ve satışı söz konusu olan tapu ile başvuruyu gerçekleştirirler.


Emlak vergilerini hangi taraf öder?


Satıcı, taşınmazın o güne kadar olan emlak vergilerini ödemekle yükümlüdür. Ödeme yapılmaz ise, taşınmaz üzerindeki borçtan sebep, satış işlemi yapılamaz. Belediye veya tapu dairesinden veya belediyenin online sisteminden taşınmaza isabet eden emlak vergileri ödenebilir.


Tapu harcı nereye ödenir ?


Başvuru yaptıktan birkaç saat sonra, Tapu dairesinden hem alıcı hem de satıcının telefonuna, ödenecek tapu harç bedeli ve tapu satış (son imza) randevu bilgileri gelir. Hem alıcı hem de satıcıya tapu satış değerinin %2'si kadar harç bedeli çıkar. Örneğin, 300 bin TL'lik bir satışta, alıcıya 6 bin TL satıcıya 6 bin TL harç bedeli çıkar. Ayrıca, bu ödemeye döner sermaye bedeli de eklenir. Bu ödemeler, ziraat bankası ATM'lerinden yapılabilir. Randevu günü, yoğunluğa göre bir sonraki güne de sarkabilir.

Daire üzerindeki borç sorgulanabilir mi?


Tapudan satış için gelen randevu saatinde son imzalar atılmadan önce, tapu memuru alıcıya taşınmaz üzerindeki tüm bilgileri aktarmakla yükümlüdür; taşınmazın ipotek, şerh, haciz, mahkemelik dosyası olup olmadığı gibi tüm bilgileri aktarır.


Daire satışı nasıl sonuçlanır ?


Tapu memuru, hem alıcı hem de satıcıya alış verişlerinin tamamlandığı teyitini aldıktan sonra, tapu devir işlemi için son imzaları attırır. Tapu memuru bir müddet sonra, taşınmaza ait yeni tapuyu alıcıya teslim ederek, işlemi sonlandırır.


2023 Kentsel Dönüşüm Kapsamındaki Projelerden Tapu Harçları Tahsil Edilir mi ?


2023 kentsel dönüşüm kapsamındaki projelerin daire satışında tapu harcı ödenmez, harçlardan muaftır.

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 7’nci maddesinin (9) uncu ve (10) uncu fıkraları uyarınca 15.12.2012 tarihli 28498 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğinin 16 ncı maddesinin 9 uncu fıkrasında yer aldığı şekliyle;
- Harçlar Kanununun 57 nci maddesi (4 sayılı tarife) uyarınca alınan tapu ve kadastro harçları.


2021 ve Öncesi Kentsel Dönüşüm Kapsamında Ödenen Tapu Harçları Geri Alınabilir mi ?


20220 genelgesine göre kentsel dönüşüm kapsamındaki tapu harçları geri alınabilir. Konu ile alakalı, Tapu Harç İadesi Nasıl Alınır ? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et