Logo
Karanlık Modu  

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama


Aşağıda, Dünya Sağlık Örgütüne(WHO) göre Vücut Kitle İndeksini Hesaplamak istediğiniz kişinin erkek veya kadın olduğunu belirttikten sonra yaş, boy ve kilo bilgilerini girerek hesaplat butonuna basınız.Vücut Kitle indeksi (BMİ) Nedir ?


18 yaşından büyük bir kişinin ağırlığının boyuna oranını gösteren bir parametredir. İngilizcede "Body Mass Index" veya kısa adıyla "BMİ" şeklinde ifade edilmektedir. Boya göre kilo oranı hesaplanırken, erkek veya kadın cinsiyet ayırımı yapılmaz. Değerlendirme söz konusu olduğunda, cinsiyet ve diğer faktörler söz konusu olur. Örneğin, boya göre kilo oranının bir sporcu üzerinde etkisi olmaz çünkü hesaplamada yağ ve kas faktörleri dikkate alınmaz. Bir erkeğin, aşırı şişman olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu da bel çevresini ölçmesidir; eğer bel çevresi 102 cm'den fazla ise kişi aşırı şişmandır.


Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Formülü Nedir ?


VKİ = KİLO (KG) / (BOY (METRE))²


Erkek Kadın İçin Aynı Formül mü ?


VKİ formülü kişinin cinsiyet faktörünü ele almaz. Bu bir dezavantajdır, fakat Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) ait evrensel olarak kabul edilen bir formüldür ve sonuçarı doğrultusunda sınıflandırmalar yapılır.

VKİ değeri 30 olan kişinin erkek olması kadın olmasından daha avantajlıdır. WHO birçok farklı bedene sahip erkek ve kadın üzerinde basit şemalar halinde görsel deneyler gerçekleştirmiştir. Amaç, görsel kriterlere göre sınıflandırılan erkeklerin (zayıf, normal, şişman, obez vs.) kadınlarla aynı olduğunu test etmekti.

Sonuç çok açıktı; Erkekler için hissedilen obezite sınırı(görsel olarak) VKİ değerine göre belirlenen obezite değerinden çok uzaktı. Erkek için görsel obezite sınırının VKİ değeri 31.5'a tekabül etmekteydi. Bunun yanı sıra, kadınlar için görsel obezite sınırının VKİ değeri 29.9 olarak saptandı.

Bu araştırma görsel obezite sınırının 1.6'lık bir değer farklılığı gösterdiğini açıkça sunmuştur. Sonuç olarak, VKİ değeri bir erkek için daha doğru tahminler yaptığını ve kadınlar için daha az doğru sonuçlar verdiğini iddia edebiliriz.


Hesaplat.net Neden Cinsiyet ve Yaş Faktörlerini Ele Alır?


Hesaplat.net ile sizden talep edilen, yaş ve cinsiyet faktörleri vücut yağ oranınızı ve yağsız vücut ağırlığınızı saptamak için gereklidir. Yağ Kitle İndeksi Hesaplama ve İdeal Kilo Hesaplama araçlarımızı ve bilgilerini de kullanarak, fiziksel durumunuz hakkında daha net fikir sahibi olabilirsiniz.


Vücut Kitle İndeksi Nasıl Kullanılır ?


1997 yılından bu yana, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uluslararası standard bir ölçü birimi belirlemek ve insanları ağırlıklarına göre sınıflandırmayı planlamıştır.
Bu sınıflandırmanın amacı, aşırı kiloya ilişkin riskleri kontrol altında tutmaktır. Bu sayede, insanlar düzenli olarak Vücut Kitle İndekleslerini hesaplayarak Dünya Sağlık Örgütünün aşağıda belirtilen tablodaki verilerine göre takip sağlayacak ve kilolarını kontrol altında tutabileceklerdi.


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Vücut Kitle indeksi Sınıflandırması

16'dan küçük Anoreksi veya Eksik Beslenme
16.5 - 18.5 Zayıf
18.5 - 25 İdeal Kilo
25 - 30 Kilolu
30 - 35 1. Sınıf Orta Obezite
35 - 40 2. Sınıf Yüksek Obezite
40'tan Büyük Morbid veya Masif Obezite

Vücut Kitle indeksi Değerlendirme


Normal aralıkta bir VKİ 18.5 ve 25 arasında kabul edilir. Sonuç, 18.5'ten az ise, vücut büyüklüğünüz, zayıf olarak kabul edilir. 24.9'un üstünde fazla kilolu (25 ila 30 arası), 30'un üstünde obez veya 40'ın üstünde masif obez olarak sınıflandırılırsınız. Bu değerlendirme sonuçları sayesinde, kişinin Vücut Kitle İndeksi hesaplamasının önemi vurgulanmaktadır.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et