Logo
Karanlık Modu  

Köpek Yaşı Hesaplama


Aşağıda insan yaşını hesaplamak istediğiniz köpeğinizin yaşını girerek hesaplat butonuna basınız.Köpek Yaşı Nedir ?


Köpek Yaşı

Köpekler hayatlarının ilk yıllarında, hayatlarının ikinci yarısına kıyasla daha hızlı yaşlanırlar. Köpeğinizin insan yaşını öğrenmek size hissedebileceği fiziksel zorluklar hakkında bir fikir edinmenizi sağlayabilir.


Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır ?


Matematiksel bir formül yoktur (en azından basit bir formül yoktur). Çünkü köpeğin yaşı, insan yaşına göre doğrusal bir eğri takip etmez. Birçok hayvanda olduğu gibi, "çocukluk" ve "ergenlik" dönemleri insanlardan çok daha hızlı gerçekleşir.

Bu nedenle, veterinerler gözlemledikleri köpeklerin fiziki yapısına göre insan yaşı konusunda ortak bir kanaat getirmişlerdir.


Köpek Yaşı Nasıl Belirlenir ?


Hayatı boyunca, insanda olduğu gibi köpeklerin fizyolojisi, sağlığı ve fiziklerinde değişiklikler görülür. Veterinerler tarafından gözlemlenen bu değişiklikler dikkate alınarak, insana kıyasla bir yaş belirlemesi yapılır.


Köpekler Kaç Yıl Yaşar ?


Bir köpeğin ömrü ırkı, beslenmesi ve yaşam tarzı gibi birçok kritere bağlıdır. Büyük ırk köpeklerin ömrü küçük ırk köpeklerine kıyasla daha azdır. Ortalama olarak bir köpek 8 ila 15 yaşlarına kadar yaşar. Bu ömür her geçen yıl biraz daha artmaktadır. Gittikçe daha fazla sayıda köpek 18 yaşına kadar yaşamaktadırlar.

Ev köpekleri diğer köpeklere kıyasla daha uzun yaşarlar çünkü kaza veya başka köpeklerle kavga etme risklerine daha az maruz kalırlar.


En Uzun Ömürlü Köpek Kaç Yıl Yaşamıştır ?


Guinness rekorlar kitabı kayıtlarına göre, en uzun ömürlü köpek, dişi bir Avustralyalı olan "Bluey" isimli köpeğe aittir. 1939 yılında ölen köpek, bir çiftlikte 29 yıl 5 ay yaşamıştır. Bu da 200 insan yılına eş değerdir.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et