Logo
Karanlık Modu  

Yumurtlama Dönemi Hesaplama


Yumurtlama döneminizi ya da diğer adıyla hamile kalabileceğiniz dönemi hesaplamak için son adetinizin başlangıç tarihini ve adet düzeninizi girerek hesaplat butonuna basınız.Yumurtlama dönemi (Ovülasyon) nedir ?


Yumrutlama dönemi, adet döngüsünde yumurtanın olgunlaşmasını tamamlayıp döllenmeye hazır olduğu, yani kadının hamile kalabileceği süreci temsil etmektedir. Olgunlaşmasını tamamlayan yumurta yalnızca 24 saat boyunca döllenmeye hazır bekler. Bu nedenle, hamile kalmak için yumurtlama dönemi hesaplamanızı doğru yapmalısınız. Hamile Kalmak için Doğurganlık Dönemi yazımızda geniş yelpaze bilgisi bulunmakta olup 4 farklı yöntemle evinizde kendi yumurtlama döneminizi belirleyebileceğiniz bilgiler yer alır.


Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır ?


Yumurtlama döneminiz, adet düzeninize göre değişkenlik göstermektedir. Kadının hamile kalma zamanı kısıtlıdır; yumurtlamanın diğer adıyla ovülasyonun gerçekleşebileceği süre 5 ila 7 gün arasındadır. Genel olarak, adet düzeninizin yarısına denk gelen günün 4 - 5 gün öncesi ve 1 - 2 gün sonrası aralığı olarak hesaplanır. Bu aralıkta ovülasyon gerçekleşir. Dolayısıyla, çiftlerin bebek yapmak için ilişkiye girmeleri önerilir.


Hamile Kalmak için Ne Zaman ilişkiye Girmeliyim ?


Hamile kalma şanısınızı arttırmak için, ayın doğru zamanını seçmelisiniz. Hamile kalmak için, yumurtlama döneminize yakın tarihlerde ilişkiye girmelisiniz. Yani, kadının yumurtlama evresini tamamlayıp, döllenmeye hazır bir yumurta oluşturduğu tarihlerde. Yumurtlama dönemi hesaplama aracımızı kullanarak hamile kalabileceğiniz dönemi öğrenebilir ve o tarihlerde ilişkiye girmeyi daha çok tercih etmelisiniz. Erkekler için ise, kadının söz konusu bu döneme geçmeden önce iyi bir sperm kalitesi yakalaması adına beslenmesine dikkat etmelidir.


Yumurtalama dönemleri dışındaki günlerde hamile kalabilir miyim ?


Hesaplama aracımızı kullanarak, Türkiye standartlarına dayanan hesaplamalar yapılmaktadır. Ne kadar, yumurtalama dönemi dışında hamile kalma riskiniz çok düşük olsa bile, risk her zaman mevcuttur. ABD Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü tarafından yayınlanan ve 696 adet döngüde yapılan bir çalışma, kadınların yalnızca %30'unun doğurganlık periyodunun 10. ila 17. günü arasında olduğu gözlemlenmiştir (28 günlük bir adet döngüsü bazında). Çoğu denek, doğurganlık dönemine daha erken girerken diğerleri çok daha sonra girmişlerdir. İstenmeyen gebelikleri engellemek amacı ile, yumurtlama dönemi dışında olsa dahi, gerekli tedbirlerin alınması her zaman doğru olacaktır.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et