Logo
Karanlık Modu  

Hamilelik Belirtileri Nasıl Başlar ? Ne Zaman Fark Edilir ?


Hamilelik tatlı heyecan deneyimleri olmamakla birlikte, kadın vücudunda çeşitli faklılıklara neden olmaktadır. Yaşanılan bu farklılıklar bazen fark edilip bazen de fark edilemeyebiliyor. Peki, hamilelik belirtileri ne zaman başlar ?


Hamilelik ve adet öncesi semptomlar birbirlerine çok benzer. Bu sebeple, hamilelik şüphesi olan kadınların bu sepmtomları teyit edebilmelerinin bir kaç belirtisini aşağıda sizin için sıraladık;

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

1 Adet gecikmesi
Adet gecikmesi hamile olabileceğinizin ilk belirtilerindendir. Fakat, her adet günü (Regl) gecikmesi de gebeliğe işaret etmez. Adet gününüz, çeşitli psikolojik (stres, endişe, kaygı vb.) veya kadın hastalıkları sebepleriyle de gecikmelere neden olabilir.
2 Göğüs Hassaslaşma ve Ağrı
Hamilelikten dolayı vücutta hormonal değişiklikler, göğüslerde ağrılara neden olabilmektedir. Göğüs ağrıları, adet belirtilerinden biri olduğu için, tek başına Hamilelik belirtisi olarak nitelendirilemez. Hassas ve ağrılı göğüslerin yanı sıra, göğüs uçlarınızın renginin koyulaşması ayrıca göğsünüzün üst bölümünde bulunan damarların daha belirgin bir hal alması, hamile olabileceğinizin ilk belirtilerinden biri olabilir.
3 Kanama (Akıntı)
Döllenme sonucu oluşan embriyo, anne rahmine yerleşirken vajinal kanamalar (akıntılar) yaşanabilir. Söz konusu kanamalar, adet kanamalarından farklı olarak gözlenmekte hafif lekelenme şeklindedir. Bu durum, Erken Hamileliğe, ayrıca Dış Gebeliğe ihtimal verebilir. Söz konusu durumda, kontrol amaçlı mutlaka doktora görünülmelidir.
4 Yorgunluk ve Uyuma İsteği
Vücutta artan progesteron hormonu nedeniyle uyuma isteğiniz yoğunlaşır. Bu sebeple, hamileliğin ilk 3 ayında uyuma isteğiniz olabilir, 4cü ayın ortalarında ise bu durum normale döner.
5 Baş Dönmesi
Hamileliğin ilk haftalarında, metabolik değişimlerden dolayı baş dönmesi sıklıkta yaşanmaktadır. Buna, rahmin yaptığı baskı sonucu yeterli kan pompalanmaması sebep olmaktadır.
6 Mide Bulantısı ve Kusma
Hamilelikte en yaygın görülen belirtilenden biri de bulantı ve kusmadır. Bunun nedeni, vücuttaki hormonal değişikliklerden ileri gelmektedir. Mide bulantısı ve kusma durumu, kimi kadınlarda ilk haftalarda görülebilirken kimilerinde ise 6. haftadan sonra görülebilmektedir.
7 Sık Sık İdrara Çıkma
Döllenme sürecinden sonra, sık sık idrara çıkma hamileliğin belirtilerindendir. Hamilelik sürecinde, mesanenizin normalden fazla çalışmasından dolayı bu durum yaşanmaktadır. İdrarınız, daha koyu renkte olur. Bu, hamileliğin en net olgularından biridir.
8 Kokulara Hassasiyeti
Hamilelik dönemi belirtilerinden biri olan kokulara karşı hassasiyeti, östrojen hormonu sağlar. Bu nedenle en ufak kokuyu alır ve burnunuz keskinleşir. Bu durum aynı zamanda, mide bulantılarını da tetikler.
9 Kasık Ağrıları
Kasık ağrıları, hamilelik belirtilerindendir. Hamileliğin, 4cü 5ci haftalarında görülmektedir. Embriyonuz rahmin iç duvarına yerleşirken rahim genişler ve kasık ağrılarını tetikler. Fakat, bu ağrılar yürümeyi veya hareketi etkileyecek derecede değildir.
10 Duygusal Değişiklikler
Hamileliğin bir diğer belirtilerinden biri de, yoğun duygusal değişiklikler görülmesidir. Gayet normal olan bu durum, sinirlenme, kolaylıkla ağlama, aşırı hassasiyet gibi duygusal belirtiler olabilir.

Gebelikte Yasak Yiyecekler Nelerdir ?


Sitemizin Gebelikte Yasak Yiyecekler yazısını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Gebelik Kan ve İdrar Testlerinde En Erken Ne zaman Belli Olur ?


Sitemizin Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur ? yazısını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Ayrıca, yazımızdaki gebelik belirtilerinizi teyit edebildiyseniz, Gebelik Haftası Hesaplatma aracımızı kullanarak, bebeğinizin evrelerini takip edebilirsiniz.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et