Logo
Karanlık Modu  

Gebelikte Yenmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir ?


Gebelikte Yasak Yiyecekler

Dokuz aylık hamilelik sırasında, birçok yiyeceğin tüketilmesi yasaktır, tavsiye edilmez veya bazen basitçe az miktarda tüketilir. Bu sebeple kafalar çok karışmakla birlikte, hamileyken ne yiyip yiyemeyeceğinizi bilmek her zaman kolay değildir. Gebe bir annenin dikkat etmesi gereken yiyeceklere kısaca bakalım.


Süt Ürünleri :

Çiğ sütten elde edilen tüm süt ürünlerinden (süt, peynir veya yoğurt) kaçınılmalıdır, çünkü listeriyoz taşıyabilirler. Bu hastalığa neden olan bakteriler çok dirençlidir ve çok çabuk yayılır. Bunun yerine, pastörize edilmiş süt ve süt ürünlerinden yapılmış peynir ve yoğurt tüketilmelidir.
Ayrıca, yediğiniz yaş pastalardaki veya kullandığınız krem ​​şantiye dikkat edin. Bu, kremanın yapılış yöntemine tercih edilmelidir: çiğ süt yerine pastörize kremden üretilmiş krem şanti ​​seçmelisiniz.
Sonuç olarak, kalsiyum eksikliğine neden olmamaya dikkat edin: sert peynir, süzme peynir veya yoğurt ve pastörize süt tüketmeye devam edebilirsiniz.


Deniz Ürünleri :

Tüm ham kabuklular ve yumuşakçalar hamilelik sırasında önerilmez. Aslında, sizi hem zehirleyebilir, hem de hepatit A virüsünü de taşıyabilirler. Ancak çok taze olmak koşuluyla karides ve midye pişirilirlerse yiyebilirsiniz. Sıcak servis edilse bile, istiridyeler çiğ servis edildiğinden yasaktır. Kılıçbalığı, köpekbalığı ve ton balığı gibi yırtıcı balıklar (konserve balıklar hariç) haftada sadece bir kez tüketilebilir çünkü çok fazla cıva içerirler.
Son olarak, suşi veya carpaccio(çiğ yemek balığı) gibi tüm çiğ balık ürünleri listeriyazis için bir önlem olarak yasaklanmıştır .


Et Ürünleri :

Sadece listeriyoz için değil aynı zamanda toksoplazmoz için de tüm çiğ etlerden kaçınılmalıdır. Bu bakteri veya parazit, kuzu ve koyun eti de dahil olmak üzere çoğu ette bulunabilir. Bununla birlikte, eğer zaten toksoplazmoz paraziti ile alakalı bir hasalık geçirmişseniz, bu parazite karşı bağışıklık kazanmışsınızdır. Listeriyoz göz ardı edilmeyecek bir bakteri olup çiğ etler veya kanlı az pişmiş etlerden uzak durmanız sizin ve bebeğiniz için sağlıklı bir karar olacaktır.
Sosis, salam, soğuk soğüş et, kaz ciğeri tüketilmemelidir. İyi pişmiş taze et tüketmeye özen göstermelisiniz.


Meyve ve Sebzeler :

Gebelikte Yasak Meyve ve Sebzeler

Çiğ etler gibi, toksoplazmoza karşı bağışıklık kazanmadıysanız, bu bakteriyi taşıyan birçok meyve ve sebzeden uzak durmalısınız; özellikle topraktan gelen mahsüllerin temizliğine çok özen gösterilmelidir.
Meyveler arasında şeftali, nektarin, erik, kırmızı meyveler (böğürtlen, çilek, ahududu, yaban mersini...), armut, elma, erik örnek verebiliriz.
İlgili sebzeler ise enginar, kuşkonmaz, patlıcan, pancar, havuç, mantar, salatalık, bütün fasulye ailesi (kırmızı, yeşil, hindistan cevizi), marul, mısır salatası, yer elması, pırasa, turp veya domates.
Genel olarak, tüm çiğ ürünlerden (vakum altında korunmuş olanlardan bile) kaçınılması gerekir.
Son olarak, lahana ailesi (karnabahar, Brüksel lahanası, kırmızı lahana ...), ayrıca biber ve karabiber de dahil olmak üzere bazı sebzeler sindirim sorunlarına neden olabilir, bu yüzden abartılı miktarda tüketilmemelidir. Eğer, toksoplazmoza karşı bağışıklık kazanmış iseniz tüm sebze ve meyvelerden gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.


Yumurtalar :

Gebelikte Yasak Yumurta

Çiğ yumurtalardan yapılan ve özellikle dışarıda hazırlanan tüm tatlılar listeriyazis riski taşıyabilir, ayrıca salmonelloz(bakteri) riski olabilmekle birlikte erken doğuma neden olabilir. Ne yazık ki, çikolata köpüğü veya kremasına elveda demelisiniz, çünkü yüksek listeriyoz riski vardır. Bu riski kontrol altında tutmak için endüstriyel tatlıları veya ev yapımı tatlıları taze ve organik yumurta ile yapıldığından emin olun ve çabuk tüketmeye özen gösterin.


Bitkiler ve Baharatlar :

Bazı bitkilerden kaçınılmalıdır, çünkü bunlar kasılmalara neden olabilir, erken doğum veya düşüklere neden olabileceği görülmüştür. Özellikle zencefil, ıhlamur, ginseng, ebegümeci, lavanta, küçük hindistan cevizi, maydanoz, meyan kökü ve biberiye ile ilgili dikkatli olmalısınız. Son olarak, tarçın antikoagülan bir etkiye sahip olduğundan çok fazla kan akışını uyarabilir ve bazı durumlarda erken doğuma neden olabilir.


Soya :

Soya bazlı besinler çok az tüketilmelidir çünkü bebeğin hormonal sistemini bozabilecek fito-östrojen içerirler.


Tatlılar ve Hamur İşleri :

Gebelikte Yasak Tatlılar

Dondurma, listeriyoz riski oluşturabilir, endüstriyel dondurmadan ziyade daha çok geleneksel külah dondurmaları tercih etmelisiniz. Hamur işleri veya tatlılar gibi küçük zevklerinizi abartmadan tüketmeniz doğru olacaktır.
Basit şeker ve karbonhidratlardan; Böreklerden çöreklerden ve tatlılardan mümkün olduğunca uzak durulmalısınız.


İçecekler :

Alkol
Hamilelikte tamamen uzak durmanız önerilir, çünkü alkol plasenta bariyerini geçer ve doğrudan bebeğin kanına geçer. Bu bebeğin sağlığı için çok tehlikeli olan fetal alkolizme yol açabilir.
Kafein
Kafein kahvede bulunur, fakat aynı zamanda çay, bitkisel çay veya gazlı içeceklerde de bulunur. Kalp atış hızı, stres ve hatta uyku üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Aşırı miktarda tüketildiğinde, düşük kilolu bir bebekle erken doğum yapabilirsiniz. Çaya ve bebeğin demir emilimini önleyebilecek içeceklere özellikle dikkat edilmelidir.

Enerji içeceklerinden kaçınılmalıdır, çünkü erken doğuma neden olabilirler. Gazlı içecekler, çok tatlı olduklarından "gebelik diyabetine" neden olabilirler.


Yağlı Gıdalar :

Bazı kekler, tatlılar, aynı zamanda patates kızartması, soslu yemekler ve fast-food gibi bazı yiyecekler de gerekli herhangi bir vitamin veya besin sağlamazlar. Aksine, annenin hamileliği boyunca kilo almasını sağlar. Nefsinize rağmen, bu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın!


Özetle, küçük alışkanlıklar edinin :

Tüm meyve ve sebzelerinizi iyice yıkayın,
Balık, et ve yumurtalarınızı iyice pişirmeye ve taze tüketmeye özen gösterin,
Pastörize edilmemiş süt ürünlerinden uzak dur,
Alkol ve kafeinden uzak durun!


Çin takvimine Göre Çocuğunuzun Cinsiyeti Nedir ?


Sitemizin Çin takvimine göre cinsiyet öğrenme yazısını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Ayrıca, Gebelik Haftası Hesaplatma aracımızı kullanarak, bebeğinizin evrelerini takip edebilirve çin takvimine göre hesaplatabilirsiniz.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et