Logo
Karanlık Modu  

2024 Şafak Hesaplama


2024 yeni askerlik sistemi ile şafak hesaplamak için, askerlik sürenizi, sülüs tarihinizi ve istenilen diğer bilgileri girerek hesaplat butonuna basınız.Şafak Nedir ?


Askerlik yapan kişinin terhisine (hizmetinin bitiş günü) kalan gün doğumu sayısıdır. Kişi, askerlik bitiminin son gün doğumunda terhis olur.


Sülüs Tarihi Nedir ?


Resmi olarak askerlik başlangıç tarihidir.


2024 Askerlik Süresi Nedir ?


Yeni sisteme göre, zorunlu hizmet süresi eğitim durumu gözetmeksizin herkes için 6 aydır. Bu sürenin 1 ayı ise temel eğitimi yani acemilik dönemi olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda askerlik; erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 aydır.


Askerlik Yaşı Kaçtır ?


Kanuna göre askerlik başlangıç yaşı 20 ve birliğe son katılım yaşı ise 41'dir. Kişi, 20 yaşını dolduracağı yılın ocak ayından itibaren göreve çağırılabilir. Aynı şekilde, 41 yaşını dolduracağı yılın ocak ayından itibaren artık birliğe katılamaz.

Örneğin, 10.10.2019'da 20 yaşını dolduracak kişi, 01.04.2019 tarihinde yani 19 yaşındayken askerliğe çağırılabilir.


Er/Erbaşlar isterseler Askerliklerini 6 Ay Daha Uzatabilirler


Talep eden Er veya Erbaşlar sıralı disiplin amirlerinin de onayı ile 6 aylık hizmet süresini tamamladıktan sonra 6 ay daha süre uzatabileceklerdir. Bu şekilde askerlik uzatan kişilere, ilk 6 aylık için ayrı bir terhis belgesi, 2ci 6 aylık için ayrı bir terhis belgesi verilir.


Askerliğini 6 Ay Uzatanlar Ne Kadar Ücret Alacaklar ?


Er/Erbaşlar askerliklerini 2ci bir 6 ay uzattıklarında, asgari net ücretten az olmamak şartı ile aylık ücret alacaklardır. Ücret, görev bölgesine göre değişkenlik göstermektedir.


Bedelli Askerlik Kalıcı mıdır ?


Kanunun 19. maddesine göre bedelli askerlik kalıcı hale gelmiştir. Bedelli askerlik süresi ise 1 ay temel eğitimden yani acemilikten ibarettir.Yeni Askerlik Sistemi İzin Süreleri Nelerdir ?


Er/Erbaşlar için izin süresi her ay için 1 gündür. Yani, 6 aylık olan askerlik süresi için izin süresi 6 gün, 12 aylık askerlik süresi için izin süresi 12 gündür.
Radyoaktif ışınla çalışan Er/Erbaşlar, her ay için 2 gün ilave izin kullanabilirler. Askerlik süresi boyunca eşi doğum yapan ya da eşi veya ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından biri vefat eden Er/Erbaşlar, talepleri üzerine ilave 10 gün izin kullanabilirler.


Yedek Subay ve Astsubaylar için İzin Süreleri


Yedek subay ve astsubaylardan hastalananlar sıhhi izni kullanabilirler. Bu izin süresince, özlük hakları saklı kalmak kaydıyla, alınan sıhhi izin sürelerinin tabi olduğu hizmet süresinin, her ayı için bir günlük kısmı askerlik hizmetinden sayılacak.Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et