Logo
Karanlık Modu  

Kediler Kaç Ayda Doğurur ?


Kedi Yaşı

Kediler Kaç Ayda Doğurur ?


Kediler insanlara kıyasla çok daha kısa bir gebelik süresi yaşarlar. Ancak bu dönem, küçük dostlarımız için çok yorucu olmaktadır. Kedinizin yavru sahibi olmasını ister misiniz ? Ancak hamilelik ne kadar sürecek bilmiyor musunuz? Kediniz zaten hamile ve doğumuna ne kadar kaldığını bilmek ister misiniz? Tüm cevaplar burada.


Yaklaşık 2 Ay Süren Hamilelik Süresi


Kedilerde, gebelik süresi 8 ila 9 hafta yani 57 ila 63 gün arasındadır. Bir kedinin birkaç hafta boyunca yavrular beklediğini anlamak kolay değildir. Açıkçası, kedilerin karınları ancak 4. haftanın sonunda şişmeye / yuvarlanmaya başlar.


Kedilerin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarız ?


Yavru kedilerin geleceğine işaret eden bazı belirtiler vardır;
En başta, davranışları değişmeye başlar. Daha fazla şefkat ihtiyaçları olacaktır, fakat buna rağmen sakin bir ortam arayacaklardır. Örneğin, bir dolabın köşesinde sessiz ve rahat bir yuva oluşturmak isteyebilirler.
Daha sonra, bulantıları başlar ve iştah kaybına neden olur.
Sonunda bedenleri değişecektir : Göğüsleri büyüyecek, kalçaları genişleyecek, sırtları biraz çökecek ve derileri sertleşecektir.

Eğer kediniz hamile ise, ona özel ilgi göstermeli ve beslenmesi konusunda ona daha zengin öğünler sağlamalısınız.


Kedilerin doğumunun yaklaştığını nasıl anlarız ?


Hamileliğin son zamanlarında kedimizin karnı artık şaşılacak derecede büyümüştür ve elle yavruların karındaki hareketlerini gözlemleyebiliriz.
Kedimiz artık çok ağırlaşır, memeleri kızarır ve büyür. Hatta, son günlerde sütü dahi gelmeye başlayabilir.
Kedimizin iştahı doğuma 2-3 güne kala kesilir. Bu durumda doğuma hazırlıklı olmaya başlayabilirsiniz.
Kedimiz doğum yapacağı gün özellikle, normalin (günde 3-4 kez) çok üstünde tuvaletini yapar.
Son haftasında, kedimiz artık doğum için evde uygun bir yer arar kendine; Yatak veya koltuk altları veya dolap içleri ilk tercihleri olacaktır. Bu konuda onlara yardımcı olmakta fayda vardır. Bunun için ona evin daha az ışık alan sakin bir yere, bir kutunun içine yumuşak bir yatak hazırlayıp, hazırladığınız bu alanı ona gösterebilirsiniz.
Doğum anında kediniz burayı muhakkak kullanacaktır, fakat kullnamk istemediği bir durumda ısrarcı olmamalısınız.


Kedi doğumunu ne kadar sürer ?


Kedi, yana yatarak doğurur. Normal vücut sıcaklığı (38.5 derece), doğum yaklaşırken 1 derece düşer (37.5). İlk yavrunun gelmesi, doğum sancıları başlamasından 4 saate sonrasına kadar gerçekleşebilir. Her yavru doğumu arasında ortalama 30 ila 60 dakika sürer fakat bu süre 2 saate kadar uzayabilmektedir.


Kedimin İnsan Yaşı Kaç ?


Sitemizin Kedi Yaşı Hesaplama aracını kullanarak, kedinizin insan yaşını öğrenebilirsiniz.Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et