Logo
Karanlık Modu  

2021 Kentsel Dönüşüm Tapu Harcı İadesi Davası Dilekçe Örneği


6306 yasa gereğince Kentsel dönüşüm kapsamında, 25.07.2014'ten sonra gayrimenkul alan ve satanların ilk tapu satışlarını iade alabileceklerdir. Konu hakkında, detaylı bilgi almak için 2021 Tapu Harcı İadesi Nasıl Alınır? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Başvuru sırasında, vergi mahkemesine sunmak üzere ihtiyacınız olan dilekçe örneği aşağıdaki gibidir.


T.C. ISTANBUL ....... VERGI MAHKEMESI SAYIN BAŞKANLIĞI’NA,
DAVACI : .............
    (Adres)
    Vergi No : (Vergi No)
VEKILI : AV. ......
    (Adres)
DAVALI : .......... VERASET VE HARÇLAR VERGI DAIRESI MÜDÜRLÜGÜ
DAVANIN KONUSU : 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamına aykırı şekilde tarafımıza tahakkuk edip ödediğimiz tapu harç vergilerinin iadesi.

OLAY, İDDİALAR VE HUKUKİ DELİLLER:
1-)Istanbul ......., adresinde kain tapunun ..... Ada ...... Nolu parselinde kayıtlı inşaatların satış işlemleri nedeniyle (AY/YIL) döneminde ihtirazi kayıtla ödenen gayrimenkule ilişkin ........... TL tapu harçlarının iptali ve ödenen verginin iadesi talep etmekteyiz.

2-) 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun uyarınca her türlü resim ve harçtan muaf olmamıza rağmen tarafımıza tahakkuk edip ödenen harçlar yasal değildir.

3-) Özel Kanun hükmündeki, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun 7.9. Fıkrasında; "Bu Kanun uyarınca yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diger ücretlerden; kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise banka ve sigorta muameleleri vergisinden müstesnadır."

Hukuka aykırı olarak alınan harçların tarafımıza iadesi arz ve talebimizdir.

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarıda maddi ve hukuki nedenleri açıklanan ve dava konusu olan ve 6306 sayılı Afet Riski Kanununa göre ödediğimiz …………… TL bedelinin tarafımıza iade edilmesini;

Yüce Mahkemenizden saygılarımızla arz ve talep ederiz.

../../20..
DAVACI


Tapu Harçları İadesini Dava Dilekçe ÖrneğiSitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et