Logo
Karanlık Modu  

2023 İcra Harç Hesaplama


2023 uyap uyumlu icra harç hesaplama ile başvuru sırasında icra takip masrafı hesaplaması yapabilirsiniz. Dosyanızın türünü, ilamlı veya ilamsız seçtikten sonra tebligat gönderim şekli ve kişi sayısını seçerek hesaplat butonuna basın.İcra Takibi Nedir ?


Alacaklı kimsenin, borcunu borçludan tahsil edemediği durumlarda devlet nezdinde icra müdürlükleri aracılığı ile tahsil yolu ile başlatmış olduğu takip yoludur. İcra takipleri, ilamsız takipte ve ilamlı takipte olmak üzere iki farklı türden açılabilir.


İcra Harç Nedir ?


Alacaklı icra takibi açtığı sırada karşısına çıkabilecek masraflardır.


İcra Harcını Kim Öder ?


İcra harcını takip açıldığı sırada alacaklı peşin öder fakat bu ödeme borçluya takip sırasında masraf olarak yansıtılır.


İcra Takip Borcuna Ne Kadar Faiz İşlemiştir ?


İcra takibini başlattığınız günden ziyade, borcun normal şartlarda ödenmesi gerektiği günden itibaren ödendiği güne kadar yasal faiz uygulanır. Söz konusu faiz tutarını, 2023 Dava ve İcra Dosyası Faizi Hesaplama aracımızı kullanarak öğrenebilirsiniz.


İlamsız Takipte Ödeme Emri Nedir ?


Herhangi bir mahkeme kararı olmayan veya mahkeme kararı olmasına rağmen ilamlı icra yolu kapalı olan alacaklıların tahsil için başlattığı icra takip türüdür. Konusu sadece para ve teminat olan alacaklar için başaltılabilir.


İlamsız Takipte Ödeme Emrine İtiraz Edilir mi ?


İlamsız takipte ödeme emrine borçlu, kendisine tebliğ edilen tebligat süresinden itibaren 7 günlük yasal süre içerisinde itiraz etmesi gerekir. Bu durumda, alacaklı dava açarak itirazın kalkmasını talep edebilir. Açılan dava sürecinde, borçlu borç tutarının tamamını veya bir kısmını reddedebilir. Alacaklı ise, dava sürecinde borcu yasal verilerle ispat etmesi gerekir.


İlamlı İcra Takibi Nedir ?


İlamlı İcra takibi, bir mahkeme kararına dayanan veya ilam niteliğindeki belgelere sahip takip türüdür.


İlamlı Takipte Ödeme Emrine İtiraz Edilir mi ?


İlamlı takipte ödeme emrine borçlu, ilama aykırı olması halinde, kendisine tebliğ edilen tebligat süresinden itibaren 7 günlük yasal süre içerisinde, icra mahkemesine itiraz etmesi gerekir.


İcra Harç Parası Ne Kadar ?


Takip başlatıldığı zaman bir takım harç ve masraflar peşin olarak yatırılması gerekir. Yaptığınız bu masraflar, borçlu tarafından borcun tahsili yapılacağı zaman alınır. İcra masrafı, ilamlı veya ilamsız olmak üzere, başvuru harcı, vekâlet suret harcı, baro (vekâlet pulu), tebliğ edilecek kişi sayısı ile birlikte tebligatın hızlı veya normal gönderimi dikakte alınarak hesaplanır. İlamsız icra takiplerinde, belirteceğiniz borç tutarı üzerinden ayrıca %0,05'lik peşin harç ödemesi alınır. İlamlı takipte peşin harç ödemesi söz konusu değildir.
Eğer alacaklı icra takibini bir avukat aracılığı ile yapmayacaksa, baro pulu ve vekâlet suret harcı ödemez.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et