Logo
Karanlık Modu  

Kedi Yaşı (İnsan Yaşı) Hesaplama


Aşağıda insan yaşını hesaplamak istediğiniz kedinizin yaşını girerek hesaplat butonuna basınız.Kedi Yaşı Nedir ?


Kedi Yaşı

Kediler hayatlarının ilk yıllarında, hayatlarının ikinci yarısına kıyasla daha hızlı yaşlanırlar. Kedinizin insan yaşını öğrenmek size hissedebileceği fiziksel zorluklar hakkında bir fikir edinmenizi sağlayabilir.


Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır ?


Matematiksel bir formül yoktur (en azından basit bir formül yoktur). Çünkü kedinin yaşı, insan yaşına göre doğrusal bir eğri takip etmez. Birçok hayvanda olduğu gibi, "çocukluk" ve "ergenlik" dönemleri insanlardan çok daha hızlı gerçekleşir.

Bu nedenle, veterinerler gözlemledikleri kedilerin fiziki yapısına göre insan yaşı konusunda ortak bir kanaat getirmişlerdir.


Kedi Yaşı Nasıl Belirlenir ?


Hayatı boyunca, insanda olduğu gibi kedilerin fizyolojisi, sağlığı ve fiziklerinde değişiklikler görülür. Veterinerler tarafından gözlemlenen bu değişiklikler dikkate alınarak, insana kıyasla bir yaş belirlemesi yapılır.


Kedi Ne zaman Kısırlaştırılır ?


Kedi her yaşta kısırlaştırılabilir. Fakat çiftleşme yaşına yakın kısırlaştırılması daha doğru olur. Bu da erkek kedinin 6 aylık olduğu zamanlarda, dişi kedinin ise 8 aylık olduğu zamanlarda yapılması anlamına gelir.


Kediler Kaç Yıl Yaşar ?


Bir kedinin ömrü, ırkı ve yaşam kalitesine(beslenme biçimi) göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak bir kedi 13 ila 15 yaşlarına kadar yaşar. Bu ömür her geçen yıl biraz daha artmaktadır. Gittikçe daha fazla sayıda kedi 20 yaşına kadar yaşamaktadırlar.

Bazı ırklar kırsal kesimlerde daha kısa yaşarlar. Bu duruma örnek vermek gerekirse, Maine Coon türüdür. Bu durum, safkanların hastalıklara karşı diğerlerinden daha duyarlı oldukları gerçeğiyle açıklanmaktadır. Ve organizmalar zamanla zayıflar. Ev kedileri diğerler kedilere kıyasla daha uzun yaşarlar çünkü kaza, avcı saldırısı veya başka kedilerle kavga etme risklerine daha az maruz kalırlar.

Başıboş kedilere gelmek gerekirse, genel olarak 10 yaşından az bir ömürleri olur.


Kediniz Kaç Ayda Doğurur ?


Sitemizin Kediler Kaç Ayda Doğurur ? yazısında bunu öğrenebilir ayrıca hamilelik belirtileri hakkında fikir edinebilirsiniz.


Kediler Neden 9 Canlıdır ?


Halk arasında kediler, 4 ayak üstüne düştükleri için genellikle 9 canlı oldukları söylenir.Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et