Logo
Karanlık Modu  

Adet Günü Regl Hesaplama


Sonraki Adet günlerinizi ya da diğer adıyla regl günlerini hesaplamak için, son adet tarihinizi ve adet düzeninizi girerek hesaplat butonuna basınız.Regl nedir ?


Regl, adet kanamasıdır; rahim iç yüzeyinde yumurtanın sürecini tamamlaması sırasında alttan gelen yeni dokuya (yumurta başlangıcına) yer vermelidir. Bu aşamada, yumurtanın duvar görevini tamamlayıp kanı dokulardan serbest bırakarak, yani rahimden dışarıya atılmasıdır. Adet kanaması, 3 ila 7 gün arasında sürmektedir. Bu sayede rahim başlangıç durumuna geri döner. Ayda bir bu işlem tekrarlanır. Regl bitene kadar kan kaybı yaklaşık, 3 yemek kaşığı kadar 40cc'dir. Bu ortlama bir değer olmakla birlikte, kişiden kişiye değişebileceğini kaydetmekte yarar vardır.


Adet günü nedir ?


Adet günü, kanamanın başladığı ilk güne denir. Yani, reglinizin başlamasıdır. Aynı zamanda, bir sonraki adet döneminizin ilk gününe tekabül eder.


Adet düzeni, regl nasıl hesaplanır?


Kişi, regl olduğu ilk günleri düzenli bir şekilde takvimde işaretledikten sonra, bir regl tarihinden diğer regl tarihi arasındaki gün sayısı o kişinin adet düzenini belirler. Adet döngüsü kişiden kişiye değişmekte olup, bu süre 21-35 gün arasındadır. Regl süreniz(kanamanız) ise, 3 ila 7 gün arasında değişmektedir. Kişinin adet düzeni periyodik olarak aynı gün aralığına devam eder.


Neden Adet Kanamasından (Reglden) Önce ve Süresince Ağırlarımız Olur ?


Ağrılı regl dönemine Dismenore denir. Çoğu zaman ağrılar, regl olmadan önce ve reglin ilk günlerinde (özellikle ilk gün) karnın altında kramplar şeklinde olur. Bu ağrıların sebebi uterusun kasılmasından kaynaklanır; uterus döllenmemiş yumurtayı, aynı zamanda uterus duvarını beslemek için ürettilen kan ve hücreleri çıkarmak için kasılma kaslarını çalıştırır.

Regl dönemindeki ağrılarınızı hafifletici bir kaç tavsiye vermek gerekirse,
Düzenli fiziksel aktivite yapmanız durumunda, krampların azalmasına yardımcı olabilirsiniz.
Sıcak bir duş ya da mide veya sırta yerleştirilecek su torbası kaslarınızı gevşetir. Kasılmalarınıza iyi gelecektir.
Eczaneden temin edebileceğiniz bazı ilaçlar da ağrıyı azaltır.


Düzensiz adet nedir? Adet Gecikmesi Neden Olur ?


Aynı periyot aralığında devam etmeyen adet kanamaları önemli derecde riskli olabilir. Bu periyotlar, normalden daha kısa veya uzun ve daha hafif veya daha ağır olabilmektedir. Uzun süren stresli dönemler, düzensiz bir adet geçirmenizde büyük rol oynamaktadır. Düzenli regl olan bir kişinin yılda 1-2 kez gecikme yaşaması, kişinin endişelenmesini gerektirecek bir durum değildir. Bu olası bir durumdur.

Olası dışı durumlar, normalinden uzun süren adet periyotları menoraji olarak bilinir.
Menorajide, adet süreci o kadar ağırdır ki aşırı kanamadan sebep, saatte bir tamponunuzu veya pedinizi değiştirmek zorunda kalırsınız. Buda demir ve anemi eksikliğine sebep olabilir.
Bu gibi durumlarda, acilen doktorunuza görünmeniz en sağlıklı karar olacaktır.


Hamileyken Adet Olunur mu ?


Hamileyken adet olunmaz. Diğer yandan hamile bir kadının kanaması olabilir, fakat adet değildir. Bu durumda, bir doktora görünmezin sağlıklı olacaktır.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et