Logo
Karanlık Modu  

Vücut Yağ Oranı / Yağ Kitle İndeksi Hesaplama


Aşağıda, Yağ Kitle İndeksini Hesaplamak istediğiniz kişinin erkek veya kadın olduğunu belirttikten sonra yaş, boy ve kilo bilgilerini girerek hesaplat butonuna basınız.Yağ Kitle İndeksi Nedir ?


16 yaşından büyük birinin boy, ağırlık ve yaş parametrelerine göre hesaplanan orantısal bir değerdir. Bu oran, Deurenberg formülüne göre hesaplanır. Bu sayede vücut yağ oranı ölçümü yapılarak, değerlendirmeye açık bir veri elde edilir.


Yağ Kitle İndeksi Nasıl Yorumlanır ?


Kadınlar İçin

%25'ten Az Vücut Yağ Oranı Düşük Seviyede
%25 - %30 Vücut Yağ Oranı Normal Seviyede
%30'dan Fazla Vücut Yağ Oranı Yüksek Seviyede

Erkekler İçin

%15'ten Az Vücut Yağ Oranı Düşük Seviyede
%15 - %20 Vücut Yağ Oranı Normal Seviyede
%20'den Fazla Vücut Yağ Oranı Yüksek Seviyede

Çıkan sonuca göre, normalin üstünde veya altındaysanız, bir diyetisyene görünmenizde fayda olacaktır. Günlük yaşam tarzına uyarlanmış bir diyet programı ile vücut yağ oranınızı dengelemenize olanak sağlayacaktır.
Unutmayın ki, düzenli bir şekilde Yağ Kitle İndeksinizi takip etmek ve "iyi aralıkta" sonuçlar almak, tehlike derecesinde yüksek yağ oranına ulaşmadan durumu kontrol altına almanızı sağlayacaktır.


Vücut Yağ Oranı Hesaplama Nasıl yapılır ?

Vücut yağ oranı, vücut ağırlığının yağ miktarının yüzdesidir. Bu oran vücut yağının optimal seviyesini belirlemek ve sağlık durumunuz hakkında bilgi edinmek için önemlidir. Egzersiz ve diyet programları sırasında vücut yağ oranının izlenmesi, kilo verme veya kas kütlesi kazanma hedeflerinin başarısının ölçülmesine yardımcı olabilir.


Yağ Kitle İndeksi Dışında Kilom Hakkında Hesaplamalar Yapabilir miyim ?


Sitemizin, İdeal Kilo Hesaplama ve dünya sağlık örgütü (WHO) standartlarında Vücut Kitle İndeksi Hesaplama araçlarını kullanarak mevcut fiziki durumunuz hakkında ayrıca bilgiler edinebilirsiniz.


Yağ Kitle İndeksi Kimleri Kapsar ?


Yağ Kitle İndeksi Hesabı, 16 - 50 yaş aralığındaki bireyleri kapsamaktadır. Hamile bayanlar, sporcu kişiler; çok kaslı insanlar, atletler (örneğin erkek atletler için %6 ila %13 arasında yağ oranı idealdir) vs., 16 yaşından küçük veya 50 yaşından büyük bireyler için söz konusu yağ kitle indeksi hesaplaması doğru sonuç vermeyecektir.


Yağ Kitle İndeksi Neden Önemlidir ?


Yağ Kitle İndeksi ile vücut yağ oranını öğrenmek çok önemlidir. Şöyle ki, vücuttaki fazla yağ oranı sağlık açısından az veya çok ciddiyette sonuçlar doğurabilir; nefes darlığından kolesterole kadar, kalp krizlerini dahi tetikleyebilir. Söz konusu Yağ Kitle İndeksini takibini yapmak bu gibi durumları kontrol etmek ve beklenmedik sağlık problemlerine karşı önlem almak adına önemlidir.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et