Logo
Karanlık Modu  

Evde Gebelik Testi, Gebelik Testi Sonuçları Ne kadar Sürede Belli Olur?


Gebelik Testi

Gebelik nedir ?


Gebelik, döllenme ile doğumun gerçekleşeceği evreye kadar geçen süre zarfıdır.


Gebelik ne zaman belli olur ?


Adet(Regl) günü geçmiş ve gebelik şüphesi olan bayanlarda, eczanelerden alınan idrar testleri bazı zamanlarda negatif çıkmaktadır. İlerleyen günlerde ise, yapılan aynı test ile pozitif çıktığı görülebilmektedir. Bunun sebebi, gebeliğin ilk olarak kendisini kanda, daha sonra idrarda belli ediyor olmasından ileri gelmektedir.
Adet(Regl) günü geçmiş ve gebelik şüphesi olan bayan, idrar testinde negatif çıksa da kan testinde pozitif çıkma ihtimali vardır.


Gebelikte, Kan ve İdrar Testleri Neyi Ölçerler ?


Gebelik oluşumu, sperm ile yumurtanın döllenmesi sonucu gerçekleşmektedir. Döllenme sonucu oluşan embriyo nedeni ile vücut HCG hormonu salgılamaya başlar. Bu HCG hormonu ilk olarak kanda daha sonra idrarda tespit edilebilir. Kan ve idrar testleri bu hormonun vücuttaki yoğunluğunu ölçerek, pozitif veya negatif sonuçlar verir.


Gebelik, testlerde en erken ne zaman belli olur ?


HCG hormonunun tespiti,
> kanda embiryo oluşumunun 4. gününden itibaren,
> idrarda ise embriyo oluşumunun 10-12 gün sonrasında gerçekleşir.

Kan testi ile yapılan testler daha erken teşhis niteliğindedir.


Evde Gebelik Testi, İdrar Testi Nasıl Yapılır?


Regl tarihi geçmiş bayan, gebelik şüphesi duyuyorsa, eczaneden alacağı idrar yolu ile gebelik testi materyalini evinde uygulayabilir. Kişi sabah aç karnına ilk idrarında, aldığı materyale idrar damlatarak gebe olup olmadığını öğrenebilir. Tek çizgi negatif yani hamilelik yoktur, çift çizgi ise pozitif yani hamilelik vardır anlamlarına gelir. Bu pratik bir seçenektir. Fakat, HCG hormonu idrarda embriyo oluşumundan 10-12 gün kadar sonra ancak tespit edilebildiğinden embriyo oluşumundan 10-12 gün öncesinde yapılan idrar testleri negatif sonuç verir.

İdrarda pozitif çıkan bir gebelik testinin yanlış olma ihtimali çok düşüktür.

Sitemizin Hamilelik Belirtileri Nelerdir ? yazısını okuyarak, vücudunuzda yaşadığınız olaylara endeksli olarak hamile olup olmadığınız hakkında fikir edinebilirsiniz.


Sanırım Hamileyim


Sitemizin Hafta Hafta Gebelik Takviminin ilk haftalarına ait yazıları ile daha çok bilgi sahibi olun.

Gebelikte 1. Hafta
Gebelikte 2. Hafta
Gebelikte 3. Hafta


Düzensiz adetim var, Ne Zaman Gebelik Testi Yapmalıyım ?


Düzensiz adet durumlarında ne zaman gebelik testi yapılacağını öğrenmek her zaman kolay değildir. Bu durumda, testten önceki son aylarda en uzun adet döneminizi baz alın.

Eğer en uzun adet döneminiz hakkında bir fikriniz yoksa, korunmadan ilişkiye girdiğiniz günden sonraki 14cü gün ve sonrasında kan testinin geçerli olduğunu unutmayın. Ya da, evde gebelik testi yapmak isterseniz eczaneden satın alacağınız idrarda gebelik testi 21ci gün ve sonrasındaki günlerde güvenilirdir.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et