Logo
Karanlık Modu  

Gebelikte 1. Hafta : Gebelik Takvimi


Hamile miyim acaba?

Gebeliğin 1. haftasında, henüz hamile olduğunuzun farkında değilsiniz ve hiçbir şey bebek beklediğinizi göstermez. Adet gününüzde henüz bir gecikme fark etmemişsinizdir veya henüz kilo da almadınız (en azından hamilelikten dolayı). Ama bir ihtimal göğüsleriniz biraz şişmiş olabilir.

Yine de, vücudunuz bu büyük macera için kendini hazırlamaya başladı bile.


Gebelikte 1. Hafta : Bebeğim Nerede ?


Gebeliğinizin bu aşamasında, henüz bebek hakkında bir şey söylemek mümkün değildir. Döllenmeden sonra, yumurta, sürekli bölünür bölünür ta ki küçük bir dutun, binde 150 milimetre boyutuna ulaşana kadar. Gebeliğin 1. haftası morula olarak tanımlanır. Morula'nın büyük hücreleri merkeze yerleşir ve embriyonik tomurcuk yani gelecekteki embriyoyu oluşturur. Morulaların küçük hücreleri, etraflarına yerleşerek plasenta'yı oluştururlar.

Gebeliğin bu haftasında, yumurta fallop tüplerinden uterusa(rahme) geçiş yapar.

Gebelikte 1. hafta sonunda ise, artık embriyo adını verebileceğimiz yumurta 0,1 milimetredir. Rahimde bulunur ancak henüz tam olarak yerleşmemiştir.


Gebelikte 1. Hafta : Bunu Biliyor muydunuz ?


Bebeğin cinsiyetini Babalar Belirler ! Aslında, her bir sperm 23 çift kromozom içerir ve bu çiftlerden biri cinsiyet ile alakalıdır (bir X kromozomu ve bir Y kromozomu). Kadınlarda ise durum hemen hemen aynıdır; tek farklılık cinsiyet kromozomundadır, kadınlarda iki X kromozumu bulunur. Döllenme sırasında, sperm ve oosit genetiklerinin yarısını verirler (yani bir çift kromozom başına bir gen verirler). Yumurta hücresinin genetik yapısı bu şekilde oluşur. Bebeğin cinsiyetini belirleyecek kromozom çifti ile alakalı ise; oosit mutlaka bir X kromozomu verecektir, öte yandan sperm ya bir X kromozomu ya da bir Y kromozomu verebilecektir. Eğer bir X verirse bebek bir kız olur, eğer Y verirse bebek bir erkek olur !

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Öğrenme yazımızda doğacak bebeğinizin cinsiyeti hakkında fikir edinebilirsiniz.


Gebelik Haftamı Nasıl Öğrenebilirim ?


Son adet tarihinizi ve adet düzeninizi belirterek, sitemizin Gebelik Haftası Hesaplama aracını kullanarak öğrenebilirsiniz.


Gebelik Takvimi


Gebelik Takvimi : Gebelik Haftanızı Seçin
12 34 56 78
91011 121314 1516
171819 202122 2324
252627 282930 3132
333435 363738 3940

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et