Logo
Karanlık Modu  

Gebelikte 8. Hafta : Gebelik Takvimi


Mutlu Kadın

Hamileliğinizin 8. haftasından itibaren Bebek yavaş yavaş insan şeklini alır ve iyi gelişmiş rahminiz karın boşluğuna geri döner.


Gebelikte 8. Hafta : Bebeğim Nerede ?


Embriyo 3 cm boyunda ve 3 gr ağırlığındadır. Hamileliğinizin 8. haftasında, bebeğiniz yavaş yavaş insani özelliklerini kazanmaya başlayarak, görünümünde geçişler sağlar; Burnu ve kulakları giderek görülebilir hale gelmiş olup, gözleri ve göz kapakları oluşmaya devam eder. Optik sinirler bu haftada oluşmuştur ancak embriyonun henüz görme özelliği yoktur.

Hamileliğin 8. haftasında, bebeğin gövde seviyesinde birçok şey gerçekleşir: kalbi bölünür ve midesi, pankreas ve karaciğeri ortaya çıkar. Cinsel organları oluşumunu tamamlamış olsa bile, henüz nihai yerlerinde değillerdir. Artık kalbi ve damar sistemi oluşmuş olup, Doppler cihazı sayesinde küçük meleğinizin küçük kalp atışlarını duyabilirsiniz!

Resimli Gebelik Haftası Hesaplama aracını kullanarak, bebeğinizin nasıl göründüğü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Embriyonuz artık fetüs evresine geçişini sağlamıştır. Hamileliğiniz yavaş yavaş devam ediyor.


Gebelikte 8. Hafta : Peki Annenin Vücudu Ne Durumda ?


Hamileliğin 8. haftasında vücudunuzun içi, bu yeni duruma adapte olur! Fetüs gittikçe daha fazla yer kapladığı için organlarınız biraz daha sıkışarak hareket ederler. Rahim artık gelişmiştir ve karın boşluğuna geçiş sağlamıştır. Bu sayede, rahim artık mesanenizi sıkıştırmaz ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı duymazsınız.

Öte yandan, hamileliğin bu haftasında, fiziksel değişiklikler yaşadığınızı ve hamilelikten ileri gelen rahatsızlıkların, hala günlük yaşamınızı etkilediğini hissediyorsunuz. Gergin göğüslerinize, sabah rahatsızlıklarınıza ve mide bulantılarına artık alışmaya başladınız! Bir ihtimal sıcak basmaları hamileliğinizin 8. haftasında sizi kısa bir sürede rahatsız edebilir. Daha çabuk nefes darlığı hissetmeye başlarsınız ve ruh hali değişimleri de devam eder.

Hamileliğin bu 8. haftasında, fırsatınız olduğunda dinlenmeye çalışın, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün ve dengeli beslenin.

Sağlıklı beslenme ile alakalı, sitemizin Gebelikte Yasak Yiyecekler yazımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Gebelikte 8. Hafta : İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir ?


Hamileliğin 8. haftasında doktordan randevu almanıza gerek yoktur. Bu haftayı, hamilelik sürecinizi yönetmek üzere, planlama yapmaya ayırın. Eğer çalışan anneyseniz, doğum ücretini hamilelikten önce mi sonra mı almak sizin için daha uygun olur? Devletin verdiği doğum parası, süt parası nasıl alınır ? E-devlet başvuruları nasıl yapılır? vs.

Bu konuda size tavsiyemiz, çalışan bir anne adayı iseniz, işvereniniz ile anlaşarak, doğum yaptıktan sonra aylık doğum paranızı alınız ve çalışmaya devam etmeyi düşünmüyorsanız; doğumdan dolayı aldığınız ücretlerin süresi dolduğunda işsizlik maaşına başvurabileceğiniz şekilde işten çıkışınızı yaptırarak işsizlik ücretinden yararlanmanız olacaktır.


Gebelikte 8. Hafta : Bunları Biliyor muydunuz?


Mide bulantısını azaltmak için bir çözüm: yemek yiyin! Evet, aç karnına olmak bulantıyı durdurmaz, aksine tetikler. Aklınızın bir köşesinde şunu tutunuz: sabahları, yataktan kalkmadan önce küçük bir şeyler yiyin. Yorganın altından çıktığınızda, bulantının ilk etkisi daha az şiddetli olacak ve yavaşlayacaktır. Günün geri kalanında ise, asla aç karnına dolaşmadığınızdan emin olun. Bunun için, yemeklerinizi küçük öğünlere bölün ve gün boyunca hiç aç kalmayacak şekilde kendinizi ayarlayın. Homeopati bulantıya da bir çözüm olabilir; Bu konu hakkında doktorunuzla görüşünüz.


Gebelik Takvimi


Gebelik Takvimi : Gebelik Haftanızı Seçin
12 34 56 78
91011 121314 1516
171819 202122 2324
252627 282930 3132
333435 363738 3940

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et