Logo
Karanlık Modu  

Gebelikte 6. Hafta : Gebelik Takvimi


Mutlu Kadın

Gebeliğiniz ilerliyor ve Bebeğiniz sizi zorlamaya devam ediyor. Gebelikte 6. haftadan itibaren küçük meleğinizin uzuvları uzar ve gözleri daha sonra göz kapakları olacak bir zarla kaplanır.


Gebelikte 6. Hafta : Bebeğim Nerede ?


Gebeliğin 6. haftasında, embriyo 1.7 cm boyunda ve ağırlığı 1.5 gramdır. Yani, 1 haftada boyu 2 kat uzadı bile. Hala kendi içine doğru katlanmış ve kafası öne doğru eğilmiş durumdadır. Başı vücudunun geri kalanından çok daha büyük, alnı hala şişkin ve burnu düz bir şekildedir.

Gebelikte 6. hafta itibariyle bebeğinizin ağzı büyüktür ve gelişmeye başlar: Süt dişlerinin tohumları görünür ve dil fark edilebilir. Kocaman gözleri birbirine yakınlaşmıştır ve daha sonra göz kapaklarına dönüşecek bir zarla kaplıdır.

Gebelikte 6. haftada, bebeğinizin uzuvları uzar. Böylece dirsek ve diz eklemleri fark edilebilir. Elleri ve ayaklarına gelince, perdeli parmakları vardır. Hala farketmemiş olsanız bile, Bebeğiniz şimdi karnınızda hareket ediyor. Meleğinizin tüm büyüme evreleri, hamileliğinizin ilk üç ayında gerçekleşir.

Resimli Gebelik Haftası Hesaplama aracını kullanarak, bebeğinizin nasıl göründüğü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.


Gebelikte 6. Hafta : Peki Annenin Vücudu Ne Durumda ?


Gebeliğinizin 6. haftasında yeni hamilelik ağrıları ortaya çıkar. Sabah uyandığınızda ağrılarınız olur, bacaklarınız ağırır, kabızlıktan, kramplardan ve aşırı balgamdan muzdaripsiniz.

Öte yandan, gebeliğin bu haftasında hormonlarınız sizinle oyun oynar ve ruh halinizi değiştirir. Bu oldukça normaldir, hamileliğin bu haftasında hormonlarınız maksimum orandadır. Sonuç: endişeli ve yorgunsunuzdur. Mümkün olduğunca istirahat edin ve eşinize neler hissettiğinizi hakkında sohbet edin. Davranışınızlarınızı ve ruh halinizdeki değişimlerinizi daha iyi kavrayarak size anlayış gösterecektir.

Gebelikte 6. haftada vücudunuz yavaş yavaş gebelik moduna girmiştir. Göğüsleriniz gergin ve sıkıdır. Ayrıca, karnınız biraz yuvarlanmaya başlar. Her zaman yaşam tarzınıza ve beslenmenize dikkat edin ve şiddetli sporlardan uzak durun. Embriyo henüz rahim duvarına iyi bir şekilde bağlanmamıştır. Gebelikte 6. haftada, düşük riski her zaman mümkündür.


Gebelikte 6. Hafta : İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir ?


İlk ultrasonunuzu çektirmek için bir sağlık kurumu araştırmaya başlayabilirsiniz. Bunu gebeliğin 12. haftasında gerçekleştirecek olsanız bile. Gebeliğinizin için henüz hiç test yaptırmadıysanız, randevu alma zamanınız gelmiştir. Bu muayenenin amacı, hamileliği "kontrol etmek" ve embriyonun uterusa(rahme) iyi yerleştirilip yerleşmediğini kontrol etmektir. Bu randevu sırasında doktorunuz, kan testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu testin amacı herhangi bir virüsün varlığını araştırmaktır (toksoplazmoz, kızamık virüsü, AIDS vs...). Aynı zamanda, Glikoz ve albümin seviyenizi kontrol etmek için bir idrar testi de isteyebilir.


Gebelik Takvimi


Gebelik Takvimi : Gebelik Haftanızı Seçin
12 34 56 78
91011 121314 1516
171819 202122 2324
252627 282930 3132
333435 363738 3940

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et