Logo
Karanlık Modu  

Gebelikte 2. Hafta : Gebelik Takvimi


Gebelik Testi

Henüz farkında değilsiniz ancak gebeliğin 2. haftasında içinizde küçük bir devrim hazırlanıyor. Bebek rahminize artık yerleşti; Anne karnında, anne sevgisi ve şefkati ile 9 ay yaşamaya hazırlanıyor.


Gebelikte 2. Hafta : Bebeğim Nerede ?


Gebeliğinizin 2. haftasında, Bebeğiniz 7-14 günlüktür ve artık rahminize tam olarak yerleşmiştir. Embriyo 0.2mm boyutundadır ve küçük bir amniyotik boşluk ortaya çıkar.

Gebeliğin 2. haftasının başlarında embriyo 150 hücreden oluşur. Bu 150 hücrenin her biri 3 farklı tabakadan oluşur;
Endoderm (veya iç tabaka) solunum ve sindirim sisteminin oluşumuna yol açacaktır.
Mesoderm (orta tabaka) cinsel organları, kemikleri, böbrekleri, kan damarlarını ve kasların oluşumna yol açar.
Ektoderm (dış tabaka) beynin, sinirlerin, derinin ve saçın oluşumuna yol açar.

Gebeliğinizin 2. haftası bebeğinizin oluşumunun başlangıcıdır. Sizi meleğinize bağlayan büyülü macera artık gerçekten başladı.


Gebelikte 2. Hafta : Peki Annenin Vücudu Ne Durumda ?


Vücudunuzda, siz farkında olmadan çok fazla değişiklik oluyor.

Hala regl olmayı bekliyor ama bir yandanda olmamak için dua ediyorsunuz. Biraz sabrederseniz, birkaç gün içinde, hamile olduğunuz kesinleşecek.

Adet gününüzün geciktiği ilk günde, eczaneden bir hamilelik testi alıp, idrar yolu ile test yapabilirsiniz. Bu testi sabah kalktığınızda yapmaya özen gösterin çünkü sabah idrarında, HCG hormonu (Hamilelikte yüksek seviyede artış gösteren bir hormon) en yoğun olduğu zamandır.

Test eğer çift çizgi yani pozitifse, hamilesinizdir. Bu testi teyit etmek adına hemen ardından bir kan testi yapmanız uygun olacaktır. Eczaneden alacağınız testler ne kadar %99 doğruluk payına sahip olsalar da, idrarda HCG hormonunun varlığı hemen belli olmaz. Kan testi en doğru sonuçtur. Sitemizin, Hamilelik Belirtileri Nelerdir ? yazısını okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

2 haftalık gebelik döneminizde hafif bir kanama fark edebilirsiniz. Bu durumu Regl ile karıştırmayın, bu daha çok embriyonun rahme yerleşmeye çalışırken sebep olduğu bir kanamadır.

Gebelikte 2. Hafta : İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir ?


Gebeliğin bu 2. haftasında, gerçekleştirmeniz gereken ilk adım, bir hamilelik testi ve ardından bir kan testi yaptırmak olacaktır. Hamileliğiniz onaylanırsa, bugünden itibaren yaşam tarzınıza dikkat etmeniz gerekecektir. Alkol, tütün, X-ray ışınları, toksik ürünler... Embriyonun gelişiminde kötü sonuçlara neden olabilecek her şeyden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Şöyle ki, fetüsün organları hamileliğin ilk ve ikinci ayından oluşacaktır. Bu yüzden hızlı bir şekilde yeni yaşam standartlarınıza adapte olmalısınız.

Sitemizin Gebelikte Yasak Yiyecekler yazımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer ilaç kullanıyorsanız veya önümüzdeki haftalarda aşınız varsa doktorunuza danışmalısınız.


Bunları Biliyor muydunuz ?


Embriyo tarafından salgılanan HCG hormonu, kadının hamile olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Eczanelerde satın alınan gebelik testleri ve hastanalerde gerçekleştirdiğiniz kan testleri, idrarınızda veya kanınızda HCG hormonunun belirtilerini test eder; Eğer varsa hamilesinizdir, yok ise hamile değilsinizdir. Bu hormon ilk olarak kanda (10 günlük hamililikte) daha sonra idrarda gözlemlenir.

HCG hormonunun yoğunluk oranı size gebe kaldığınız gün ve doğum yapacağınız gün hakkında bilgileri verir. Aynı zamanda, 15. haftadan itibaren trizomi 21 risklerini tespit etmeye ve bu sayede amniyosentez yapma ihtiyacını belirlemede yardımcı olur.


Gebelik Haftamı Nasıl Öğrenebilirim ?


Son adet tarihinizi ve adet düzeninizi belirterek, sitemizin Gebelik Haftası Hesaplama aracını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Meraklı annelerimiz için Çin Takvimine Göre Cinsiyet Öğrenme yazımızda doğacak bebeğinizin cinsiyeti hakkında fikir edinebilirsiniz.


Gebelik Takvimi


Gebelik Takvimi : Gebelik Haftanızı Seçin
12 34 56 78
91011 121314 1516
171819 202122 2324
252627 282930 3132
333435 363738 3940

Hesaplat.net benzer konu ve hesaplama araçları

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et