Logo
Karanlık Modu  

Gebelikte 9. Hafta : Gebelik Takvimi


Gebelikte 9. Hafta

Hamileliğinizin bu haftası artık gebeliğin 3. ayının başlangıcıdır.


Gebelikte 9. Hafta : Bebeğim Nerede ?


Hamileliğin bu 9. haftasından itibaren fetüs yaklaşık 4 cm'dir ve 9 gr ağırlığındadır. Meleğinizin baş kısmı orantısız bir gelişim sergilemekte fakat yüz hatları şekillenmeye devam eder; Alnı çıkıntılıdır ve baş kısmı vücudunun 3'te 1'ine tekabül eder.

Hamileliğin 9. haftasında bebeğinizin gözleri, göz kapakları ile kaplıdır ve gözbebekleri oluşumunu tamamlayıncaya kadar bir kaç ay daha bu şekilde kapalı kalacaktır. Kulakları halen iki yarık şeklindedir. Sinir ve olfaktör ampuller(Kokuları ayırt etme işlevi görür) gelişmektedir ve 2 hafta içinde fonksiyonel hale geleceklerdir. Burun delikleri giderek birbirine yaklaşır. Kolları ve bacakları uzamaya devam eder; kollar biraz daha fazla uzar.

Gebeliğin 9. hafta erkek veya kız fark etmeksizin, bebeğin cinsiyeti artık belirlenmiştir; Genital sistemi ve idrar yolları ayırt edilir durumdadırlar. Fakat, bebek odası duvarlarının hangi renkte boyanacağı konusunda biraz daha sabretmeniz gerekecek.

Gebelikte 9. Hafta : Peki Annenin Vücudu Ne Durumda ?


Hamileliğin 9. haftasından itibaren böbrekleriniz daha fazla çalışır; Fetüs tarafından boşaltılan metabolik atığın yok edilmesiyle sorumludurlar. Böbreklerinize bu görevlerinde yardımcı olmak için bol bol su için.

Hamileliğin 9. haftasında rahminiz büyümeye devam eder ve küçük bir greyfurt büyüklüğüne ulaşır.
Resimli Gebelik Haftası Hesaplama aracını kullanarak, bebeğinizin nasıl göründüğü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Gebelikte 9. Hafta : Bunları Biliyor muydunuz ?


İdrar yolu enfeksiyonlarına dikkat edin! Hamile kadınlarda artan progesteron hormonu, idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Bu durumun belirtisi, sık idarara çıkarak bir kaç damla idrar yapma ve yanma hissi olarak ortaya çıkar. Ancak, hamilelik sırasında bu hasalık sinsi davarnır ve çok az semptom gösterir; sadece pelvik ağırlık gibi. Bu yüzden herhangi bir belirtiyi ciddiye alın ve doktorunuza danışın.

Hamilelik sırasında, kötü tedavi edilmiş bir idrar yolu enfeksiyonu böbrek hasarı veya erken doğum gibi ciddi hasarlara neden olabilir. İdrar enfeksiyonu riskini ortadan kaldırmak için, basit önlemler alabilirsiniz;
En başta bitkisel çay eşliğinde bol bol su için, günde ortlama 1.5lt kadar, devamında ise şekersiz meyve suyu hatta taze sıkılmış meyve suyu için. Yumuşak sabunlar ve pamuklu iç çamaşırları giymeye özen gösterin.


Gebelik Takvimi


Gebelik Takvimi : Gebelik Haftanızı Seçin
12 34 56 78
91011 121314 1516
171819 202122 2324
252627 282930 3132
333435 363738 3940

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha Fazla Bilgi al.

Kabul Et